SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

14 yaşta kocaya verdiler, Doğurdu ve Öldü

14 yaşta kocaya verdiler, Doğurdu ve Öldü
Bu haber 15 Ekim 2016 - 19:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’de yaşayan 15 yaşındaki Derya 3 gün önce, Uluslararası Kızlar gününde öldü.Derya henüz 14 yaşında iken Bitliste akrabalarından birine dini törenle evlendirildi.
15 yaşında hamile kalan Derya 1 hafta önce evde çocuğunu dünyaya getirdi.Doğumdan sonra şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma şikayetleri ile hastaneye götürüldü. Hastanede kıza yardım gösterilse de, beynine kan sızma teşhisinden öldü.

Jinekologlar defalarca vurguluyor ki, ere gitmek için kızların vücudu belli bir formalaşmalıdır, endokrin organlar işlevini tamamlamalıdır. 17 yaşı tamam olmayan bir kız ere geden zaman organizmada üreme işlevi yerine getiren, doğrudan beyinle ilgili olan endokrin organlar kendi işlevini henüz tam olarak çatdırmamış olur. Böyle kızların hamileliği sırasında erken teşhis ve başka bir takım komplikasyonlar oluşur. Doğum sırasında kanamalar çok rastlanan patolojiler biridir.

Küçük yaşta gebelikler sırasında erken doğum ve düşme tehlikesi yüksektir. Erken yaşta gebeliklerde doğumdan sonra bebeğin ölüm oranı normalden daha fazladır. Annenin yaşı ne kadar küçükse, bebeğin ölüm riski de o kadar yüksektir. 10-15 yaş arası gebeliklerde bebek ölüm oranı% 55, 16-17 yaş arasında gebelikte% 19, 18-19 yaş grubunda ise% 6 dır.

Erken gebeliklerde anne karnındaki ceninin gelişimi de tam olarak yetişmiyor. Gebeliğin gelişimi belli kadar geri kalıyor. Pediterlerin da yaptığı gözlemlere göre, bu çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi hemyaşıdlarına hayli geri kalıyor. Bu gebelikten doğan çocukların  (anlama) becerileri daha düşük olur. Onlar cinayete eğilimli olurlar. Onlarda nörolojik, zeka geriliği, epilepsi gibi sorunlar da yaşanıyor. Hem de bu hamilelikten doğan kızların ileride hamile kalmak riskleri daha fazladır.

Uzmanlar diyor ki, erken yaşta kocaya giden kızların anne olması onlar için hem de psikolojik darbedir. Bu kızlar kendi çocuklarına karşı duyarsız yanaşırlar. Çünkü onların kendileri henüz çocuktur, annelik duygusunun ne olduğunu tam anlamazlar. Böyle kızların eşleri ile de sorunlarının olmasına çok rastlanır.

Bütün bunları dikkate alarak, uzmanlar fizyolojik ve psikolojik açıdan kızların aile kurması için en iyi yaş sınırının 20-30 yaş arası olduğunu bildirirler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA