SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

2 Bin Yıllık Mezar Odası !

2 Bin Yıllık Mezar Odası !
Bu haber 18 Mart 2016 - 23:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2000 Yıllık Mezar 

Aydın’da Tralleis adı verilen  antik kentte birinci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bir mezar odası bulundu. 2000 yıllık olduğu tahmin edilen bu mezar odası tarihi eserler ile dolu. Aydın’da belirlenen sit alanında çalışmalara başlanmıştı. Efeler ilçesinde gerçekleştirilen bu çalışma da Tralleis adı verilen antik kent olduğu düşünülen yer de  tarihi eserler ile birlikte bir mezar odası bulundu.

Koruma Altına Alındı !

           Aydın Müzesi tarafından bu bölge koruma altına alınmıştır. Koruma altına alınan bölgede başlatılan çalışmalar  başarı ile sonuçlandı. Kazı çalışmalarına başlandığı ilk günden 2000 yıllık bir mezar odasına tespit edildi.Bulunan mezar odasın da tarihi aydınlatacak tarihe yol gösterecek onlarca kültürel değeri olan tarihi eserlere ulaşıldı.Ölüler için hediye olarak mezara bırakılan eşyalar Aydın Müzesi tarafından koruma altına alındı ve tarihi eser kaçakçılarından korunması ile polisten yardım istendi.2 bin yıllık geçmişi olan bu eserler yaşamış olan uygarlıklar hakkında bilgi elde etmemizi sağlayacak.

Milattan Önceye Ait Kalıntılar !

Sadece Tralleis adındaki antik kent değil Aydın da resmi olarak kabul edilmiş 22 tane antik kent bulunmaktadır.En eskileri milattan önce 7 bin yılına kadar ulaşmakta.Antik kent çalışmaları gece olunca ara veriliyor bu sırada boşta kalan antik kent için  Aydın Emniyet müdürlüğünden polis yardımı istendi ve antik kent geceleri koruma altına alındı.Çalışan arkeoloji ekibi gece geç saatlere kadar çalışınca ortaya onlarca tarihi eser çıktı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA