SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

3 – 6 Yaş Çocuk Gelişimi Özellikleri

3 – 6 Yaş Çocuk Gelişimi Özellikleri
Bu haber 28 Kasım 2016 - 10:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Üçüncü yaştan okul çağına kadar ( altı yaşına ) ki süre çocukta;  gelecek yılların temelinin atıldığı önemli dönemlerin başından gelir. Bu dönem çocuğun yaşama hazırlanmada her anının bilinç altına ilmek ilmek dokunduğu dönem olup, en önemli deneyimlerini kazandığı, benliğinin geliştiği, aile ve akraba kavramlarının temellendiği, yakın çevreyle ilişkilerin düzenlendiği, sosyalleşmenin adım adım kazanıldığı bir evredir.

Bu dönem içindeki çocuk, yetişkinlerin davranışlarını taklit etme eğilimi gösterir. Özellikle ana-baba, abla, ağabey arasından benimsenen, özdeşleşilen kişi daha çok taklit edilir. Kız çocuk genellikle anneye, erkek çocuk ise  babaya benzemek için çaba harcar. Buna karşın kız çocuk babaya, oğlansa anneye daha fazla ilgi duyar. Ancak bazen bunun tersi de görülür.

Çocuk onu büyüten yetişkinlere benzemek ister, onları taklit eder ama bu tür etkinlikler henüz oyun düzeyindedir. Ciddi bir eğilimden, sorumluluk bilincinden uzaktır. Bununla birlikte yetişkin olmanın provasıdır, çıraklığıdır. Çocuğun yaşıtlarıyla oynadığı oyunlarda bu çabayı görmek ve sezmek mümkündür. Erkek çocuk babanın traş makinesi ile yüzünü temizlemeye çalışırken, kız çocuğun annesinin makyaj takımlarını karıştırıp yüzünü gözünü ruj yapması gayet doğaldır.

3 – 6 Yaş çocuk gelişimi döneminin önemli bir özelliği de, öğrenmeye karşı duyulan derin ilgi ve istektir. Hemen her şeyle ilgili olarak sürekli soru sorulur. Öyle ki bazen soruya verilen yanıtlar bile yeni meraklara ve sorulara neden olur. Bu evre içinde gerek fiziki ve hareketli ve gerekse zihnî ve sosyal yönden basamak basamak önemli gelişmeler yaşanır.

Üç yaşını bitiren çocuk, hareketli açıdan oldukça gelişmiştir. Eğer alışkanlık kazandırılmışsa, iki ayağını aynı basamağa koymadan merdiven inip çıkabilir. Atılan bir topu yakalayabilir. Topa tekme vurabilir. Üç tekerlekli bisiklete binebilir. Konuşma becerisi oldukça ileridir. Derdini anlatır, sürekli soru sorar. Adını, cinsiyetini, yaşını söyler. Arkadaş edinme, birlikte oynama eğilimi gösterir. Masada aile bireyi olarak yerini alabilir. Acemice de olsa çatal kaşık kullanabilir. Bazı giysilerini çıkarıp giyebilir. Ev işlerine yardım etme isteği duyar.

Dört yaşındaki çocuk, üç yaşında sahip olduğu becerileri geliştirir. Dış dünyaya yönelik öğrenme ve tanıma çabaları çok yoğundur. Sürekli soru sorar. Masal ve öykülere ilgisi oldukça fazladır. Şarkı söylemeyi, yaşıtlarıyla oynamayı sever. Sosyal yönü gelişmeye başlamıştır. Paylaşma, yardımlaşma eğilimleri görülür. Toplu hâlde oynanan oyunlara ilgisi fazladır.

Çocuk beş yaşını bitirdiğinde, artık konuştuğu dili doğru olarak kullanmaya başlar. Çocuksu dilden uzaklaşır. Bununla birlikte bazı küçük kusurlar, zor sözcüklerde takılma görülebilir. Kalem kâğıt ilişkisi artar. Çizimler birer karalama olmaktan çıkar anlamlı resimlere dönüşmeye başlar. Renk ve şekil ilişkileri gelişir. Renkler daha bilinçli olarak kullanılır. Bu yaştaki çocuk artık kendi kendine daha yeterlidir. Elini yüzünü yıkar. Saçını tarayıp dişini fırçalar. Giyinir. Kendi yemeğini rahatlıkla yiyebilir. Kendi arkadaş grubunu kendi seçer. Evde, kendine ait bazı sorumlulukları üstlenebilir.

Altı yaşındaki çocukta bazı olumsuz özellikler belirmeye başlar. Üç beş yaş dönemi içindeki uyumlu mizacın yerini, artık daha inatçı, isteklerinin yerine gelmesini isteyen, dediğim dedik. öfkeli ve sinirli bir yapı alır. Baskın kişilikle, sosyal varlık olma eğilimleri davranışta çelişkiler meydana getirir.

6 yaşındaki çocukta  yapılabilecek en güzel davranış yönlendirilmesi  işini kendi başına yapabilmesi, onda başarma duygusuyla birlikte çocukta kendine güven duygusunun oluşmasını sağlamaktır. Örneğin kendi kendine kıyafetlerini giymesi, yemeğini yemesi ve yıkanma gibi faaliyetleri yapmak ister. Özellikle anne ve babasının yaptığı işler çocuklar için ilginç ve dikkat çekici bir olay  kaynağıdır. Eğer 6 yaş döneminde çocuğunuzda olumlu gelişmeler görmek istiyorsanız ona bir yetişin gibi davranarak bireyselliğe giden yolda yardımcı olmak olacaktır.

AlimAnne.com blog yazarı Sena hanım bu yazıyı sizler için yazdı sizler için yazdı… Yazarının kişisel bloguna buradan ulaşabilirsiniz. 3 6 yaş çocukların gelişim özellikleri konulu yazımızın sizlere ışık tutması dileğiyle…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA