SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

ABD Kuzey Kore’ye Karşı Harekete Geçti

ABD Kuzey Kore’ye Karşı Harekete Geçti
Bu haber 07 Şubat 2016 - 17:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ABD’nin Güney Kore’de füze cihazlar yerleştirecek.Amerika Birleşik Devletleri (ABD) önceki gün Kuzey Kore’nin yeni uydu bırakmasından sonra Güney Kore’yi savunacaktır.

Pentagon Güney Kore topraklarında füze tesisleri yerleştirilmesi ile ilgili görüşmelerin başladı.

Hatta bazı yayınlar artık Seul’un ve Washington’un temsilcileri Kore Halk Demokratik Cumhuriyeti füze feallığının önlemek amacıyla Güney Kore topraklarında füze cihazlar yerleştirilmesi için anlaşmanın elde olduğunu yazıyorlar.

ABD’nin Kore’de füze cihazlar yerleştirmesine ise Çin ve Rusya karşı çıkıyor.

Güney Kore Cumhuriyeti topraklarında Amerikan güçlerinin yerleştirilmesi için iki ülkenin üst düzey çalışanları arasında konuşulur götürmeye karar verdik”, diye Amerikalı Korgeneral Vandal Tomassonla Güney Kore Savunma Bakanı Yu Dje Song söyledi.

Geçtiğimiz gece Kuzey Kore uzaya yeni uydu bırakıp. Bu konuda Japonya hükümeti açıklama verib.Tokio Kuzey koreada tarafından yeni uydunun bırakılmasını balistik füzelerin denemesi için bahane buldu.

Pyongyang uzaya yeni uydu bırakacağı ile ilgili planı bir hafta önce açıklamıştı. Bu ise dünya kamuoyunun itirazlarına neden olmuştu.

Güney Kore ise kuzey komşularının çelişkili planı hayata geçireceği takdirde, bunun onlar için “pahalıya mal olacağını” söyledi.

Kuzey Kore henüz Ocak ayının 6-sında geçirdiği hidrojen bombası denemesi ile uluslararası toplumun tehdit hedefine dönüşmüştü.

Geçtiğimiz gün meydana gelen olayın ardından ABD, Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore’nin füze bırakması ile ilgili BM Güvenlik Konseyi acil toplantısı yapılmasını talep etti.

Artık bununla ilgili üç ülkenin talebi onaylandı. Oturumu bugün baş tutacağı bekleniyor.

Cevapsız roketin öncelikle 380 km yükseklikte radarlardan kaybolduğu değilse de, Kuzey Kore operasyonun başarıyla sona erdiğini bildirdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA