SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

ABD’den Rusya’ya Savaş Sinyali

ABD’den Rusya’ya Savaş Sinyali
Bu haber 16 Ekim 2015 - 11:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ABD askeri donanmasına ait gemi Suriye’ye yakın bir adaya yanaştı. Rusya askeri aviasiyasının Suriye’de yürüttüğü operasyonların devam ettiği bir dönemde resmi Washington askeri gemilerinden birini Yunan Kıbrıs’a yollandı. ABD askeri deniz donanmasına ait “The Arleigh Burke” grubundan olan “USS Donald Cook” adlı esmines artık Yunan Kıbrıs’a Larnaka limanına yanaşıp. ABD yetkilileri bu ziyaretin önceden planlandığını iddia etseler de yerli uzmanlar dikkati, yolculuğun Rusya’nın Suriye’de yürüttüğü askeri operasyonlardan sonraya tesadüf etmesine dahil ettiler.

ABD donanmasının Avrupa-Afrika 6. grubuna ait “USS Donald Cook” gemisinin NATO ile müttefikleri arasındaki işbirliğinin yoğunlaştırılması için adaya yollandığı bildirildi.

“USS Donald Cook ‘un kaptanı Charles E. Hampton bildirir ki, bu, son 18 ayda geminin Yunan Kıbrıs ikinci yolculuğu. “Biz sabırsızlıkla bölgedeki yakın müttefiklerimizle işbirliğine devam edeceğimiz günü bekliyoruz. Bölgede kapsamlı barış ve istikrar için Kıbrıslı dostlarımızla çaba gösteriyoruz. ”

Ayrıca “USS Donald Cook ‘un Yunan Kiprine ziyareti ABD devlet deparamentinin Başkanı John Kerinin adaya beklenen resmi ziyaretinin de öncesine dayanıyor. Kıbrıs sorununu Doğu Akdeniz’deki siyasi denge çerçevesinde değerlendiren ABD, Türk-Yunan dengesini kontrol ve olası gerilimden uzak kalınmasına büyük önem verir.

Yaşanan olayları değerlendiren Yunan Kıbrıs hükümet yetkilileri ABD ile Güney Kıbrıs işbirliği ve dostluğunun Rusya gibi üçüncü ülkelerin aleyhine olmadığını kaydetti. ABD askeri donanmasına ait geminin Larnaka limanına yanaşması düzleminde Suriye’de olup bitenleri açıklama yapmayan yetkililer Güney Kıbrıs’ın bölgede balans rolü oynayıp istikrar unsuru olduğunu iddia ettiler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA