SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Afrika Sanatı Türkiye’ye Geldi !

Afrika Sanatı Türkiye’ye Geldi !
Bu haber 18 Mart 2016 - 23:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İzmir’de bir gazeteci sayesin de Afrika sanatı sergisi açıldı. İzmir’de yaşayan gazeteci olan Hıfzı Topuz , Afrika’da bulunan sanat eserleri ile ilgilenmeye başlamıştı. Bu sanat eserlerini Türk halkını da tanıtmak için Afrika’ya gidip tek tek sanat eserlerini inceledi . Gazeteci Hıfzı  Topuz beğendiği sanat eserlerini Afrika’dan alıp İzmir’de bir müzede sergilemeye başladı.

Afrika’da bulunan bu sanat eserleri Türk halkı tarafından ilgi gördü. İzmir’de açılmış olan ” Kara Afrika Sanatı ” adındaki heykel ve maske sergisi 93 yaşında olan Hıfzı Topuz tarafından açılmıştır. Afrika ülkesine gidip tek tek kendi zevkine göre sanat eseri seçen  Hıfzı Topuz bu eserler ile birlikte Türkiye’ye gelerek ülkemiz de eserleri sergiledi. Halka açık şekilde sergiledi. Afrika’ya gidip 400 parça beğenen Hıfzı Topuz , Afrika’nın tüm sanatını Türkiye’de yansıtmayı başarmıştır. 400 parçadan oluşan bu koleksiyon da Afrika’nın tüm sanatını görmek mümkündür.

Bu dört parça arasında özellikle heykeller ve maskeler daha fazladır. Maskerler ,  Afrika halkı tarafından genelde zenginlik ,sağlık , aşk ve bereket gibi anlamlara gelmektedir .Bu maskeleri takan Afrika halkı  bu tür  inanışlara sahiplerdir. Kara Afrika Sanatı ,  sergisine gitmek isteyen halk ise 14 Şubat’a kadar sergiyi görebilecek .14 Şubat’tan sonra sergileme bitecek ve  eserler  Afrika’nın olması nedeniyle tekrar Afrika’ya gönderilecek

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA