SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Almanya’nın Silah Yardımı Hakkında Sarsıcı İddia

Almanya’nın Silah Yardımı Hakkında Sarsıcı İddia
Bu haber 30 Nisan 2016 - 8:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İŞİD’e karşı mücadelede kullanılması için Peşmerge kuvvetlerine Almanya tarafından verilen silahların Kuzey Irak’taki silah piyasasında satıldığı öne sürüldü.

Alman basınında yer alan haberlere göre Almanya’daki yayın kuruluşu WDR ve NDR tarafından yapılan araştırmada silah yardımı ile alınan silahların Kürt bölgelerinde satıldığı iddia edildi. Daha önce Alman ordusu tarafından kullanılan silahlar arasında bulunan uzun namlulu silahlar ve tabancaların dolar üzerinden silah pazarından alınabileceği ve aslında silahların gönderilmesinden önce yanlış kişi ve grupların eline geçebileceği kaygısının doğru olduğu vurgulandı.

 

Bilindiği üzere 2014 yılında Alman hükümetinin Peşmerge güçlerini desteklemek üzere anti tank füzesi, uzun namlulu silahlar, tabanca ve önemli miktarda mühimmat gönderilmişti. Söz konusu silah ve mühimmatların Peşmerge tarafından ne miktarda satıldığı konusunda bilgi bulunmadığı kaydedildi.

 

SİLAH SATIŞLARININ NEDENİ

 

Alman yayın kuruluşları, söz konusu yardım ile gönderilen silahların Peşmerge tarafından para darlığı nedeniyle satılmış olabileceğini hatırlattılar. Silah pazarının ise Erbil civarlarında olabileceği ve özellikle tamamı Alman yapımı olan G3 ile Kalaşnikof tüfeklerinin 1.500 ila 2.000 USD arasında satıldığı belirtildi.

 

SİLAHLARIN DAĞITIMI

 

WDR ve NDR yayın kuruluşlarına konuşan Almanya Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin; silah dağıtımının ve pazarlanmasının bizzat Peşmerge güçleri tarafından yürütüldüğünü, Alman hükumetinin gönderilen bu silahlar hakkında takip yapmasının mümkün olmadığını ve silah satışının engellenmesinin imkansız olduğunu söylediği de aktarıldı. Alman Savunma Bakanlığı’nın yaklaşık 1 sene önce gönderilen silahlar ile ilgili olarak Peşmerge yetkililerinden envanter istediği, ancak bugüne kadar bu silahların akıbeti konusunda cevap alamadığı da iddia ediliyor.

 Editör: Berk ARSLANTÜRK 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA