SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

AÖF Sınavında aynı soru 2 Kez soruldu

AÖF Sınavında aynı soru 2 Kez soruldu
Bu haber 25 Ocak 2016 - 7:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen açıköğretim sınavında “mükerrer soru” sorulduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, bu sorunun iptal edileceği konusunda hem fikir.
Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen açıköğretim sınavında “mükerrer soru” sorulduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, bu sorunun iptal edileceği konusunda hem fikir.
Yüzbinlerce öğrencinin katılım gerçekleştirdiği Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin (AÖF) dün gerçekleştirilen 2015-2016 yılı Güz Dönem Sonu sınavında “mükerrer soru” krizi meydana geldi.  Diplomasi Tarihi dersinin kodu 4715 nolu olan kitapçığın aynı sayfasında olan 14’üncü ve 19’uncu soruların cevapları ile beraber içerik olarak aynı olduğu saptandı.
AYNI İÇERİK TAŞIYAN  SORULAR YAN YANA
Kodu 4715 nolu olan kitapçıkta 14’üncü soruda “Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdaki şıklardan hangisinin bünyesinde kurulmuştur?” sorusu yer alırken, cevaplarda  a) OECD, b) NATO, c) OPEC d) BM e) AB şıkları verildi.
Sayfa siyah bir çizgi ile bölünerek 2 sütun halinde koyulan ve 14’üncü soru ile yanyana gelen 19’uncu soruda “1975 yılında oluşturulmuş olan Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?” sorusuna cevap olarak ise a) NATO, b)OECD, c) AET, d) BM, e)AB seçenekleri  yer verildi.
Sorunun doğru yanıt olarak “OECD” 14’üncü soruda “a”, 19’uncu soruda ise “b” şıkkında yer aldı.
SORU İPTAL EDİLECEKTİR
Konuyla alakalı görüşleri alınan Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal şu ifadeleri kullandı:
“Sorulan iki sorunun bütün şıkları ile aynı sorulmuş ise o soru iptal görür. Bu sıradan bir durum olmadığı gibi, teorik olarak merkezi bir sınav yapılmış olduğunda, test usulünde bir sınav yapıldığında, sorulan soruların içerik olarak birbirinden farklı olması gerekmektedir. Farklı unsurlar ile ölçmesi gerekir. Aynı unsuru ölçecek soruların da niteliksel olarak birbirinden farklı veriler ile sunulması gereklidir. Fakat büyük bir olasılıkla sorulardan birinin iptali olur, iptal edilecek sorunun tamamını bütün adaylar için doğru yaptığını kabul ederler. Soruların hepsini doğru yapan bir kişi normalde 95 alıyorsa o 100 puana tamamlanır. Bu ÖSYM’nin uygulamış olduğu bir yöntemdir. Anadolu Üniversitesi de bu bağlama göre  ÖSYM’nin merkezi değerlendirmede uyguladığı yöntemleri büyük ölçü de onlar da uygulamaları gerekir. Uzmanlar sorulan soruları tekrar inceler. Aynı verileri aynı özellikleri sorgulanmış iki soru ise ve bunlar farklı olmadığı gibi eşdeğer sorularsa büyük ihtimalle iptal yoluna gidebilirler.” dedi.
Haber:Dilara BOZAN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA