SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Avrupa’dan Türkiye’ye Kilis Baskısı

Avrupa’dan Türkiye’ye Kilis Baskısı
Bu haber 09 Ocak 2016 - 8:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Avrupa Birliği yetkilileri Türkiye yönetimine Kilis sınırına dayanmış olan mültecileri alması için çağrı yapıyor.
Avrupa Birliği yetkilileri Türkiye yönetimine Kilis sınırına dayanmış olan mültecileri alması için çağrı yapıyor.
Rusya’nın Suriye’deki kritik noktalara düzenlediği hava harekatları nedeniyle Halep çevresinde rejim güçleri önemli noktalar ele geçirdi. Esad rejiminin bu bölgeleri ele geçirmesiyle birlikte bölge halkı vatanlarını terk edip güvenli liman gördükleri Türkiye sınırına dayandılar. Ancak edinilen bilgilere göre yaklaşık olarak sayıları 35.000 bulan mültecilerin sınırı geçmesine izin verilmeyerek Suriye tarafında kalmaları telkininde bulunuldu ve mültecilere gıda barınak vb. temel ihtiyaçlar yardımı yapıldı.
Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından sorumlu yüksek temsilci Federica Mogherini yaptığı açıklamada Avrupa Birliği tarafından Türkiye’ye yapılan yardımın mültecilerin temel ihtiyaçlarının noksansız bir şekilde karşılandığından emin olunması amacıyla yapıldığını söyledi.
Geçtiğimiz kasım ayında Avrupa Birliği Türkiye’ye 3 milyar euroluk bir yardım paketinde bulunacağını temin etmişti.
Mogheri’nin bu çağrısı Hollanda Avrupa Birliği Başkanlığını yürüten Avrupa Birliği Genişleme Komiseri Johannes Hahn ve Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders tarafından da yinelenerek Koenders Ankara’nın Suriyeli sığınmacıların sınırı geçmelerine izin vermeleri gerektiğini söyledi.
Konu ile ilgili olarak Ankara kanadından bir açıklama yapılmasa da Kilis Valisi Süleyman Tapsız Türkiye’nin sınırlarını kapatmadığını, sınırların açık olduğunu ancak bu büyükle ki bir mülteci grubunu da şu anlık Türkiye tarafına almaya bir gerek görmediklerine zaten mültecilerin bütün ihtiyaçlarının eksiksiz olarak giderildiğini söyledi.
Haber:Gamze DİNÇER

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA