SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Başkan Ergün Güler: Beyaz eşya sektörü ülke sanayisinin lokomotifidir

Başkan Ergün Güler: Beyaz eşya sektörü ülke sanayisinin lokomotifidir
Bu haber 27 Nisan 2016 - 16:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Son zamanlarda ekonomik verilerde baş gösteren olumsuzluklara rağmen beyaz eşya sektöründen iyi haber geldi.
Haber:Berk ASLANTÜRK
Son zamanlarda ekonomik verilerde baş gösteren olumsuzluklara rağmen beyaz eşya sektöründen iyi haber geldi. Ocak ve Şubat dönemi itibariyle 4 ana ürün üretiminde %10’ları aşan artışlar yaşandı.
Beyaz eşya üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer alan ülkemizde yılın ilk iki ayı itibariyle 4 ana üründe, üretimde %11,5 artış, iç satışlarda %14,5, ihracatta %10 artış meydana geldi.
Ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan beyaz eşya sektörünün ilk iki aylık gelişimi ve geleceğe dönük beklentileri Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanı Ergün Güler tarafından kamuoyuna sunuldu.
2016 YILINDA %5 BÜYÜME BEKLİYORUZ
2015 yılında beyaz eşya sektörünün yaklaşık %6 büyüdüğünü belirten Güler, büyümeye konu olan bulaşık makinası, buzdolabı, çamaşır makinası ve fırından oluşan dört ana kalemde 2016 yılında %5 civarında büyüme bekledikleri ifade etti.
Türkiye’nin önemli sektörlerinde 2016 yılı başında küçülmeler yaşanmasına rağmen beyaz eşya sektörünün büyüdüğüne dikkat çeken Güler, ‘’İlk iki ay itibariyle görülen artışlar bizi umutlandırdı. Hedeflediğimiz büyüme oranlarına ulaşmayı düşünüyoruz. Beyaz eşya sektörü ülke sanayisinin lokomotifi olmaya devam ediyor.2016 yılı büyüme tahminimiz %3,5-4 civarlarında. Yılın ilk iki ayındaki artışlar bizi umutlandırıyor. Hem iç piyasa hem de ihracatta önemli gelişmeler kaydettik’’ diye konuştu.
SON 10 YILDA SEKTÖR ÇOK GELİŞTİ
Üretim, lojistik, Ar-GE, satış ve pazarlamada son 10 yılda çok ileri seviyelere gidildiğini söyleyen Güler, sektörün iç ve dış pazarda ödevlerini çok iyi yaptığını bunun sonucunda başarılı işlerin çıktığını, yılın ilk ayında meydana gelen hızlı artışın da ötelenen alımlar ve evlilikler gibi sebeplerden kaynaklandığını söyledi.
Güler, ‘’Bazı sektörlerdeki üretimin azalmasına rağmen ihracattaki artış memnuniyet verici. Mevcut pazarlarda ihracat devam ederken önümüzdeki dönemde İran ve benzeri pazarlara yönelik gelişmeler de olacaktır. Bu pazarlar büyük potansiyel taşıyorlar’’ dedi.
Haziran sonu gibi gelmesi düşünülen anti-damping vergisinin sektör rekabetçiliğini azaltacağını belirten Güler, ‘’Beyaz eşya sanayisinin ve yan sanayinin girdilerinin önemli kısmın oluşturan yassı çeliğe yakın zamanda gelmesi beklenen anti-damping, sektöre büyük bir yük getirecektir. Şu an yassı çelikte gümrük vergisi %9 ancak Avrupa’da bu oran sıfır seviyesinde. Üzerine bir de anti-damping vergisi geliyor. Ayrıca bitmiş üründe vergi bulunmamakta. Çin’den sonra ikinci büyük üretici biziz ve arkamızdan Polonya ve Romanya geliyor. Yani bize diyorlar ki gidin Romanya’ya, Polonya’ya yatırım yapın Türkiye’ye yapmayın’’ açıklamasını yaptı.
BİZE ÜRETİM YAPMAYIN DENİYOR
Türkiye’nin ihracatını etkileyecek bu durumun düzeltilmesi gerektiğini belirten Güler, ‘’Üreticilere deniyor ki; üretim yapmayın gidip bitmiş ürünü ithal edin. Böyle bir durum KOBİ seviyesindeki çok sayıdaki tedarikçiyi ve çok geniş bir ekosistem olan beyaz eşya sektörünün girdilerini de maliyet artışı yönünde etkileyecektir. Bunun sonucu olarak rakibimiz durumundaki Çin, Polonya, Romanya gibi ülkelerle rekabet ederken sıkıntılar yaşayacağız’’ uyarısında bulundu.
Türkiye’deki sıcak rulo fiyatlarının vergi konulacağı söylentilerinin başlaması ile % 30 civarında artarak Avrupa ortalama fiyatlarının çok üzerine çıktığını söyleyen Güler, böylece yedi ülkeden yapılan ithalata %0,42’den %18 varan oranlarda belirlenen anti-damping vergisinin ilk etkisini göstermiş olduğunun altını çizdi.
TEŞVİK SİSTEMİ SAĞLIKLI İŞLEMELİ
Teşvik sistemin sağlıklı bir şekilde işlemesinin önemine değinen Güler, ‘’ Devlet yabacı marka satın almalara destek vermeli. Yatırımları yapmanın yanında sürekliliği de önemli. Günümüzün global şartlarında bu durum büyük önem taşımakta. Turquality bu kapsamda çok başarılı bir çalışma. Bunu bütün üyeler kullanabilmekte ancak program kapsamı geliştirilmelidir. Çinli firmalar yüksek paralar ödeyerek ABD ve Avrupa’dan şirket alıyorlar. Bu rakamları özel şirketlerin ödemesi çok zor. Bu konuda Çin devleti şirketlerine büyük destek veriyor. Bizim de bunu yapabilmemiz için devlet tarafından desteklenmemiz gerekiyor’’ ifadelerini kullandı.
Türkiye’de üretilmeyen bazı girdilerin artık ülkemizde üretilmesinin gerekliliğine dikkat çeken Güler, bu şekilde ekonomik kalkınmaya verilen katkının büyüyeceğini, üretim maliyetini artıran girdiler için ayrı bir sektör şeklinde gerekli desteklerin sağlanmasının faydalı olabileceği söyleyerek sözlerini bitirdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA