SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Bel Fıtığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Bel Fıtığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Bu haber 27 Eylül 2016 - 12:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çoğu kişi zaman zaman bel ağrıları nedeni ile hareket edemez duruma gelebilir. Devam eden ağrılar olması durumunda yapılacak kontroller sonucunda bel fıtığı sorunu ortaya çıkmaktadır. Aşırı zorlama ve yapının bozulmasına neden olacak ters hareketler yapılması bu sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bel kısmında 5 adet omur kemiği yer almaktadır. Bu kemiklerin arasında bulunan diskler amortisör görevi görerek omurganın rahatlıkla hareket etmesini sağlar. Aynı zamanda oluşabilecek darbelere karşıda omurganın korunmasını sağladığından disklerin yapısının bozulması ve dışarı doğru taşması halinde bu bölgede fıtıklaşma sorunu yaşanır. Oluşan fıtıklaşma omurilik kanalını ve içerisinden geçen sinir köklerini sıkıştırdığı için ağrılara neden olur.

Fıtığı olan kişilerde başlangıç aşamasında özellikle ilaç tedavisi etkili olmaktadır. Aşırı ağrıların olması halinde bel fıtığı tedavisi uygulanması ile hastanın yaşantısını daha normal şekilde devam ettirmesi sağlanır. Enjeksiyon ağrıların azalması amacı ile kullanılan bir yöntemdir. Fizik tedavi hastaların devam eden ağrılarının azalması ve fıtığın büyümesini önleyeceğinden tercih edilen bir seçenek olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bu hastalıkla uğraşmak zorunda kalanların bir kısmı ameliyat olmak zorunda kalırken bir kısmı dikkatli bir yaşam ile önlem almanın rahatlığını da kullanabilirler. Zorlanan diskler fıtığın büyümesine ve patlama noktasına gelmesine neden olabileceğinden fıtığı olan hastaların bu konuda doktor ile görüşmeleri ve önerilere uymaları gerekir.

İlerleyen zamanlarda fıtığın büyümesinin durmaması ve acil durum oluşturması halinde bel fıtığı ameliyatı tercih edildiği gibi aynı zamanda yapılan tedavilere cevap vermeyen hastalarda da ameliyat kaçınılmaz olmaktadır. Alanında uzman olan doktorlar tarafından yapılacak olan ameliyatlardaki başarı oranı yüksek olduğundan operasyon sonrasında gerektiği gibi bir yaşam tarzına uyum sağlanması ile yenileme durumu söz konusu olmayabilir. Aksi durumda zorlanma ile fıtığın yeniden oluşması kaçınılmaz olacağından yeniden ilerlemesi halinde ameliyat yapılması gerekli olabilir. Operasyon yaklaşık olarak 1 saat kadar sürmekte ve hasta genel anestezi altında olduğundan bu süreci hatırlamamaktadır. Ameliyatın ardından 1 gün hastanede kalan hasta ertesi günü taburcu edilerek iyileşme sürecini evinde geçirmesi sağlanır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA