SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Bencil olmadan ben diyebilmenin gücü

Bencil olmadan ben diyebilmenin gücü
Bu haber 13 Temmuz 2016 - 16:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bazen ne yapmamız gerektiğiniz bilmeyiz. Bu yüzden burçlar okuruz. Her gün günlük burç yorumları alır ve ne yapmamız gerektiğine karar veririz. Oysaki burç okumakla ne ileri gidebilir ne de kişisel olarak gelişebiliriz. Eğer kendimizi ileri götürmek istiyorsak yapacağımız şey ya bir yaşam koçu edinmek ya da kendimiz kendimizi yöneterek kişisel gelişim sağlamamız gerekir.

Kişisel gelişim sayesinde kendinizi ulaşmak istediğiniz yere ulaştırabilmeniz mümkündür. Ama öncelikle bunun için hayatı kendiniz için yaşamayı öğrenmeniz gerekir. Peki, bu nasıl olacaktır? Öncelikle elbette kendinizi tanımanız gerekmektedir. Kim olduğunuzu, neyi sevdiğinizi, neyi yapmak istediğiniz, nerde olmak istediğiniz bilmelisiniz. Kısaca ben diyebilmelisiniz. Ben diyebilmek hayatı kendiniz için yaşayabilmeniz demektir.

Günümüzde önceliği başkalarına veren ve kendilerini ikinci plana atan kişiler çoğunlukla mutsuz olurlar. Ayrıca kendilerini kişisel olarak geliştirmekten de geri kalırlar. Zamanla hayatlarını başkaları için harcadıklarını anlayıp bunalıma girerler ve mutsuz olurlar. Kişisel gelişim içinse öncelikle ben diyebilmeyi öğrenmeliyiz. Bu sayede hayatı başkaları için değil kendimiz için yaşamış oluruz. Peki, bu nasıl olacaktır?

Öncelikle bir şeyi istemediğiniz zaman “hayır” demeyi bilmelisiniz. Önemli bir işiniz olduğunda, mesela yarın önemli bir sınavınız olduğunda ve çalışmak zorunda olduğunuzda arkadaşınız sizden normalde kendisinin yapabileceği bir şey isterse bu duruma hayır demelisiniz. Çünkü acilen ders çalışmalısınız ve arkadaşınız isterse zaten ya bunu yapacak ya da başka birine soracak niteliktedir. Başkaları için değil kendiniz için yaşadığınızda o zaman özgür kalacaksınız.

Kişisel gelişimin birinci basamağı olan “ben” sizin önceliği kendinize vermeniz yani kendinizi tanımanız ve önce kendi hayatınızı yaşamanız anlamına gelmektedir. Bu kesinlikle bencillik değildir. Burada önemli olan kendinizin değerli olduğunuzu bilmektir. Bu yüzden eğer bir şey yapmak istemiyorsanız ya da önemli bir işiniz varsa önceliği kendinize vermeli daha sonra çevrenize yönelmelisiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA