SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Benzin fiyatlarına zam

Benzin fiyatlarına zam
Bu haber 15 Ocak 2016 - 16:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Petrol piyasasında yaşanan sert düşüşlerin ardından birçok tedarikçi ülke kriz ile yüz yüze geldi.

Petrol piyasasında yaşanan sert düşüşlerin ardından birçok tedarikçi ülke kriz ile yüz yüze geldi. Önümüzdeki yıllarda da düşük seyretmesi beklenen petrol fiyatları, özellikle de Rusya ve Arap devletlerini zor durumda bırakmaya devam ediyor. Arap devletleri de çareyi, kendi ülkelerinde benzine zam yapmakta buldu.  Geçtiğimiz günlerde Bahreyn’den yapılan açıklamada benzin fiyatlarına %50’den fazla zam yapılacağı duyurulmuştu. Bahreyn’in ardından açıklama yapan Suudi Arabistan’dan da bir açıklama yapılarak, benzin fiyatlarına %50 – %67 arası zam yapılacağını duyurmuştu. Bu ülkeler arasına bir yenisi daha eklendi. Bu sefer dünyanın gayri safi milli hasılası en iyi olan ülke yani Katar. Katar yönetimince yapılan açıklamada, benzin fiyatlarına %35 zam yapılacak denildi.

 

PETROL FİYATLARININ DÜŞME SEBEBİ

 

Dünya ekonomilerinde, 2007 krizi ile başlayan süreç değişik alanlarda etkisini göstermekte. Krizin ilk yıllarında petrol fiyatlarında düşüş yaşanmazken, ekonomilerin iyileşme süreci gösterdiği son yıllarda, petrol fiyatları düşmeye başladı. İyileşme süreci ile birlikte, siyasi nedenler ve farklı enerji kaynaklarına yönelmeye başlanması, petrol fiyatlarının düşüşünü tetikledi. Özellikle de Kanada’nın asfalt kumundan petrol üretmeye başladığını açıklaması, ardından ABD’nin kaya petrolü üretimini artırdığını açıklaması ve yenilenebilir enerjiye döneceğini ve bu alanda yatırımlarını artırması, petrolün düşüşünü tetikledi. Diğer taraftan Arap ülkelerinin ve özelliklede Suudi Arabistan’ın gelirlerini artırmak için, talep olamamasına rağmen ihtiyaç fazlası petrol üretimi, fiyatların düşüşünde ki en büyük etkenlerden bazıları. Diğer ülkelere Pazar bırakmamak için yapılan bu üretim artışları, sonunda gelip kendilerini vurmuş durumda. Petrol ihtiyacını dışardan karşılayan ülkeleri sevindiren gelişmeler olsa da, bu düşüşün çok daha uzun süreceği tahmin edildiğinde, özelliklede Arap ülkelerinin yaşayacağı krizler, dolaylı olarak tüm dünyayı etkileyecektir.

 

Ülkelerin tahminlerine göre, 2030 yılına kadar petrol rezervinin biteceği beklentisinin yarattığı korku ile farklı alanlara yönelik enerji çalışmaları yapması, bu çalışmalarda bir takım başarılar elde etmesi de petrol fiyatlarında ki düşüşün baş mimarlarından. Ayrıca ABD ‘nin, ekonomisi enerji gelirlerine bağlı olan Rusya’ya Ukrayna krizinden dolayı uyguladığı baskılar ve Rus ekonomisini zora sokmak için petrol fiyatlarındaki düşüşü teşvik etmesi de düşüşün sebeplerinden biridir.

Editör:Ahmet ÖZDEMİR

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA