SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Bu Balık Yürüyebiliyor!

Bu Balık Yürüyebiliyor!
Bu haber 10 Temmuz 2016 - 20:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tayland merkezli yapılan bir araştırma sonucunda bilim adamları çok çarpıcı bilgilere ulaştı. Yapılan araştırmada genellikle muson ikliminin görüldüğü mağaralarda yaşamakta olan mağara meleklerinin bundan milyonlarca yıl önce Devoniyen çağında yaşamış 4 ayaklı canlılara benzerlik göstermesi bilim dünyasınca hayretle karşınlandı.

Sadece Tayland’da bulunan ve mağaralarda yaşayan bu balıkların araştırma sonucunda bir kaç milyon yıl öncesinde karaya ilk adımlarını atarak evrimleşmiş olabileceği ortaya çıktı. Yani bu balıkları diğer balıklardan ayıran ve inanılmaz kılan şey karada yürüyebilmeleri.

Yapılan araştırmaya destek veren ve merkezi Amerika’da bulunmakta olan NJIT (New Jersey Teknoloji Enstitüsü) araştırmaya destek vermek amacıyla Cryptotora thamicola adıyla bilinen bu mağara balıklarının biyolojik özellerini mercek altına almış durumda.

magara-melegi

NJIT olayı yerinde incelemek adına Tayland’a gönderdiği bilim grubuna ilk görev olarak Cryptotora thamicola’ların neden kara üzerinde bulunan omurgalıların yürüyüşü şeklinde davranmalarının nedenini araştırmaları oldu. Bunun için bu balıkların morfolojileri incelenmeye başlandı.

Mağara meleği olarak tasvir edilen ve bilimsel adı “Cryptotora thamicola” olan bu balıklar. Bir kaç santimi geçmeyecek bir uzunluğa sahipler. Onları diğer balıklardan ayıran fiziksel yapıları karada ve suda rahatça hareket etmelerini sağlıyor. Gönderilen bilim grubunun yapmış olduğu ilk incelemelere göre balıklar karadaki 4 ayaklı memelilere benzer bir şekilde duvarlara tırmanabilmek de olduğunu gösterdi.

Ayrıca mağara meleği olarak isimlendirilen bu balıklar kör olmasına rağmen yer çekimine karşı koymak için özel bir omurga sistemine sahiptirler. Yüzgeçlerinin üstünde suda süzülebilen bu balık karada sürünme özelliğine de sahip olmasıyla ilginç bir keşif olarak gözükmekte.

Eğer sizlerde bu balığı merak ettiyseniz bu videoyu izleyebilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA