SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Bu Meslekte Yaşayan Son Usta !

Bu Meslekte Yaşayan Son Usta !
Bu haber 19 Mart 2016 - 5:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Daha önceden adını bile duymamış olabileceğiniz bir meslek olan kirkit artık neredeyse unutulmak üzere hatta bu mesleğin yaşayan son ustası olan kişi Ahmet Çilingir ‘ dir.Türkiye’de tek olduğu bilinen kişi  ” kirkit ” mesleği ustasıdır. Kirkit adı verilen bu meslekte aslında birbirine  el dokuma halıların dokunulan bölgeyi sertleştirmesi için kullanılan alet  olarak bilinmektedir. Ancak eski adıyla ” kirkit ” olarak biliniyor. Son ” kirkit ” ustası olduğu düşünülen kişi  Ahmet Çilingir  , bu mesleğin son ustası olarak tahmin ediliyor.

 

İlerlemiş yaşına rağmen mesleğin de hız kesmeden devam ediyor. Manisa’da hala el dokuması halıcılık oldukça yaygın olarak görülmektedir .Manisa’da kirkit mesleği hala ilgi görmeye devam ediyor.  Yaşayan son kirkit ustası olan Ahmet çilingir ise mesleğini ara vermeden yaşlı olmasına rağmen devam ettiriyor .Kirkit  , halı  dokuma tezgahlarında kullanılan ve dokunan bölümün sıkıştırılması için kullanılan kirkit mesleği hala eskisi kadar ilgi görüyor. Ahmet Çilingir ülkede son kirkit ustası olarak bilinmektedir .

 

Tıpkı babası gibi o da kirkit ustası olmuştur .Babası da bu mesleği seçti , babasının izinden devam eden Ahmet çilingir ise bu mesleği unutturmamak için elinden geleni yapıyor ancak yaşı ilerlemiş olması nedeniyle meslek tarihe karışacak gibi gözüküyor .Ahmet Çilingir ‘ e ait olan atölyede kendi işini kendisi yapan Ahmet Çilingir , sipariş geldiği zaman üretim yapıyor yoksa da sipariş gelmesini bekliyor. Türkiye’de zaten başka kirkit yapan kişi olmadığını söyleyen Ahmet Çilingir ,  el dokuması ile yapılan halıların satılmasında da bir azalma gördüğünü el dokuması halılara da rağbet azaldığını söyledi. Kirkit yapımı konusunda Ahmet Çilingir :  oldukça zor olduğunu söyledi. Bir çok işlemden geçirilerek üretilen kirkit büyük bir ustalık istiyor.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA