SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Bülent Arınç: Nur topu gibi bir dokunulmazlık

Bülent Arınç: Nur topu gibi bir dokunulmazlık
Bu haber 30 Nisan 2016 - 16:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Bülent Arınç dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bülent Arınç dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir dönem başkanlık yapan Arınç, kısıtlı dokunulmazlıkların kaldırılması halinde nur topu gibi bir dokunulmazlık çözümünün ortaya çıkacağını söyledi.

 

Arınç Parlamento Muhabirleri Derneği’ne ziyarette bulundu. TBMM eski başkanı Bülent Arınç, ziyareti sırasında kısıtlı dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin farklı çözüm önerileri sundu. Dokunulmazlık hakkının sadece yasama ile alakalı olmadığını söyleyen Arınç, ülkenin buna da ihtiyacı olduğunu belirtti. Aksi takdirde parlamentonun çalışamaz duruma gelebileceğini vurgulayan Arınç, bu durumun milletvekillerinin siyasi hayatını bitirebileceğini belirtti.

 

5 YIL HAPİSTE BIRAKIP ÖZÜR DİLEMEMEK İÇİN ÇOK İYİ FİLTRELEME YAPILMALI

 

Eski davaları hatırlatarak bir hataya sebebiyet verilmemesi gerektiğini vurgulayan Arınç, 5 yıl hapiste kalıp sonra kendisinden özür dilenen insanları hatırlattı. Aynı durumun milletvekilleri için de gerçekleşebileceğini söyleyen Arınç, bu nedenle çok iyi bir filtrelemenin yapılması gerektiğini vurguladı. Tüm kamu görevlisi asker ve sivil bürokrasi için uygulanan yaptırımın milletvekilleri içinde uygulanması gerektiğini belirten Arınç, milletvekillerinin tutuklanma, gözaltına alınma ve yargı sürecinin başlama ihtimalinin olabileceğini söyledi.

 

KISITLI DOKULMAZLIKLAR KALDIRILSIN

 

Yargıdan çıkacak kararın ne olacağının belli olmayacağını ve Türkiye’de her şey olabileceğini ifade eden Arınç, en iyi yolun kısıtlı dokunulmazlıkların kaldırılması olduğunu açıkladı. Teklifte anayasaya aykırılıklar olduğunu söyleyenlere de cevap veren Arınç, dokunulmazlıkları kaldırılan siyasetçiler için gözaltına alınamaz veya tutuklanamaz hükmünün getirilebileceğini, yargının kendisini bununla bağımlı sayabileceğini ifade etti. İktidara söz konusu teklifin gitmesi durumunda endişe edilen, kısıtlı dokunulmazlıkları kaldırılan siyasetçilerin gözaltına alınma veya tutuklanma durumu ise, milletvekillerinin daha iyi bir çözüm bulmaları gerektiğini belirten Arınç, teklifin genel kurul gündemine getirilebileceğini yeni formüller üretilebileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA