Çocukların tedavisinde antibiyotiklerin etkisiz kaldığı ortaya konuldu

İngiltere’de yürütülen bir araştırmada elde edilen sonuçlar; çocuklarda oldukça sık görülen bazı hastalıklara neden olan bakterilerin antibiyotik ilaçlara karşı direnç gösterdiğini ortaya çıkardı.

Haber:Berk ARSLANTÜRK

 

Bristol Üniversitesi ile Imperial College London’daki araştırmacılar, Türkiye dâhil 26 ülke arasında bulunan hastalardan alınan yaklaşık olarak 78 bin koli basili örneğine dayalı olarak yaptığı 58 araştırmanın sonuçlarını inceledi.

 

Bu araştırmalar sonucunda özellikle koli basili sebebiyle idrar yolu enfeksiyonuna yakalanan çocuklarda, en sık yazılan antibiyotiklere karşı direncin oldukça yüksek olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, OECD ülkelerinde bulunan hastalardan alınan örneklerden yarısından fazlasının ampisilin ve yaklaşık dörtte birinin de trimetoprim etken maddelerini içeren ilaçlara karşı direnç geliştirdiğini belirledi. Alınan her 10 örnek içerisinden 3’ünde ise co-trimoxazole tedavisine yanıt verilmediği anlaşıldı. Araştırmacılara göre OECD haricindeki ülkelerde bu oranların ise çok daha yüksek olduğu belirtildi.

 

Araştırma sonuçlarının yayınlandığı haberde, OECD haricindeki ülkelerde antibiyotiklere karşı direncin artmasının sebeplerinden birinin bu ülkelerde bulunan antibiyotiklerin reçetesiz satılması olabileceği kaydedildi. Araştırma ekibinde bulunan Dr. CeireCostelloe ise, antibiyotiklerin etkisiz kalmasında daha önce antibiyotik kullanımlarının etkili olduğu, örnek olarak başka bir tedavi için antibiyotik ilaç kullananların bundan sonraki 6 ay içerisinde koli basiline yakalanması durumunda kullanılan ilaçların etkili olmadığını söyledi.

admin

Ben Harun Güçlü 1988 Trabzon akçaabat doğumluyum küçük yaşlarımdan beri araştırmacı ve bilgi paylaşımcı bir insandım, tek hedefim habercilikte doruğa ulaşmak

Bir Cevap Yazın