SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Demirci Beldesi Kültür Merkezi ilgisizlikten şikayetçi

Demirci Beldesi Kültür Merkezi ilgisizlikten şikayetçi
Bu haber 23 Mart 2016 - 8:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Yöre halkının tarihi eşya ve tarihi eserler bağışladığı, Kütahya ilinin Simav İlçesi Demirci Beldesi’nde yaklaşık 6 yıl önce …
Haber:Burak KAPTAN
Yöre halkının tarihi eşya ve tarihi eserler bağışladığı, Kütahya ilinin Simav İlçesi Demirci Beldesi’nde yaklaşık 6 yıl önce müzeye dönüştürülen tarihi okul binasına beklenen ilgi gösterilmedi. Müzeyi, geçen bu süreçte sadece 150 kişinin ziyaret ettiği bildirildi.
Bundan 6 yıl önce Simav Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliği ile açılışı yapılan Demirci Beldesi Kültür Merkezi ilgisizlikten şikayetçi. İyi bir kültür merkezi olması hevesiyle bölgedeki insanların ellerindeki tarihi eserleri ve eşyaları bağışladığı ve 700 yılı aşkın geçmişi bulunan belde halkının yarattığı müze, çok az sayıda kişi tarafından ziyaret edildi.
BÜYÜK BİR ÇOŞKU İLE AÇILMIŞTI
6 yıl önce büyük bir coşkuyla müzeyi açtıklarını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Demirci Belediye Başkanı Turan Sümer, müzeye bekledikleri ilgiyi görmediklerini söyledi. Müzelerinin öksüz kaldığının altını çizen Sümer, bölge okullarının gezi düzenleyerek burayı ziyaret etmesini beklediklerini, müzelerine bağışlanan eserlerin ziyaretçi beklemekten yorgun düştüklerini, herkesten ilgi bekledikleri vurguladı.
Çok kıymetli eşyaları olduğunu ve belediyece bu eserlerini koruduklarını belirten Başkan Sümer, ‘’ Müzemizde bulunan binde fazla tarihi eser, ata yadigarı eşya ve evrak 6 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından yerleştirildiği gibi duruyor. Onları koruyoruz. Vatandaşlarımızın da hassasiyeti yüksek düzeylerde. Ancak o günden beri ne gelen var ne giden. Sadece 150 kişi müzemizi ziyaret etti. Hiç olmazsa okullar öğrencileri ile birlikte burayı ziyaret edebilirler. Gelsinler geçmişimizi, tarihimizi tanısınlar’’ şeklinde konuştu.
Bu kadar güzel bir esere ilgi gösterilmemesini hayretle karşıladığını belirten bölge sakinlerinden Hasan Koç, müzenin geçmişi geleceğe taşıyan bir yer olduğunun, müzede yer alan eserlerin Türkiye’nin pek çok ilinde veya ilçesinde olmadığının altını çizdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA