SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Doktorlar uyarıyor: Mide kanaması çok sık görülen bir rahatsızlık

Doktorlar uyarıyor: Mide kanaması çok sık görülen bir rahatsızlık
Bu haber 30 Nisan 2016 - 7:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Kişilerde mide kanamasının sık görülen bir rahatsızlık olduğunu belirten uzmanlar, eğer kişinin dışkısında…
Haber:Burak KAPTAN
Kişilerde mide kanamasının sık görülen bir rahatsızlık olduğunu belirten uzmanlar, eğer kişinin dışkısında siyahlaşma yahut yumuşama, kan ya da kahve telvesi şeklinde kusma görüldüğü durumlarda hiç zaman kaybedilmeden hastaneye gidilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Sadece midede değil, yemek borusu ve oniki parmak barsağındaki kanamalara da mide kanaması denildiğini belirten Manisa Devlet Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Erhan Ergin, ‘’Mide kanaması olması için mevcut bölgede ya bir yara ya bir ülser ya da bir çizilme vardır. Hastada böyle bir kanama şüphesi varsa doktor önce hayati fonksiyonları kontrol eder. Hastanın genel durumda bir olumsuzluk varsa hastanın hemen damar yolu açılır. Kan ve serum verilir. Mide kanaması olduğu kesinleşirse gastroduodenoskopi yapılana kadar hastaya ayrıca damardan asit baskılayıcı ilaçlar verilmeye başlanır. Daha sonra yemek borusundan bir cihazla girilerek görüntüleme yapılır. İlk yapılan tedavilerle kanama durmuyorsa cerrahi yönteme başvurulur’’ açıklamalarını yaptı.
KANAMAYI TETİKLEYEN ŞEYLER YAPILMAMALI
Mide kanaması geçiren bir kişinin daha düzenli beslenmesi gerektiğine dikkat çeken Ergin, ‘’ Mide kanaması eğer onu tetikleyen sebepler ortadan kaldırılmazsa yeniden olacaktır. Ağrı kesici almadan önce mide koruyucu ilaçlar alınmalı. Yenilen içilen şeylere dikkat edilmeli. Baharatlı, kafeinli ve gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalı. Ağrı kesici ilaçlar mümkün olduğunca az kullanılmalı. Stres mide için zararlı bir unsurdur. Stresli bir hayat yaşanıyorsa bu yaşam tarzının değiştirilmesi gerekir. Hastalar özellikle taze kan kustuklarında, dışkılarında değişiklik olduğunda acilen hastaneye başvurmaları gerekmektedir’’ şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA