SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Efe için son umut ilik nakli

Efe için son umut ilik nakli
Bu haber 30 Nisan 2016 - 7:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Antalya, Alanya İlçesinde yaşayan Ali ve Esma Güney çiftinin oğlu dokuz yaşındaki Efe, üç yıldır lösemi tedavisi görüyor. Gördüğü kemoterapi…
Antalya, Alanya İlçesinde yaşayan Ali ve Esma Güney çiftinin oğlu dokuz yaşındaki Efe,  üç yıldır lösemi tedavisi görüyor. Gördüğü kemoterapi tedavilerinden sonra iyileşmiş olduğu düşünülen, fakat hastalığı tekrar beliren Efe’nin ilik nakli olması gerektiğini ifade eden ailesi, gerekli uygun ilik bulunması için yardım talebinde bulundu.
Sugözü Mahallesi’nde yaşamlarına devam eden 36 yaşındaki baba Ali ve 31 yaşındaki anne Esma Güney çiftinin oğlu Efe, 2013 yılında 1’inci sınıfta okurken okul yöneticileri tarafından halsiz olduğu sebebiyle aileye haber verilmesinin ardından hastaneye gönderildi. 17 Ocak 2013 tarihinde ise  Alanya Devlet Hastanesi doktorları tarafından kontrolden geçen Efe, lösemiden şüphe duyulmasıyla  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevki yapıldı. Gerekli tahlillerinin burada yapılmasından sonra Efe’ye lösemi teşhisi konuldu. Hemen hastanede tedavi işlemlerine başlanan Efe Güney’e bir yıl ağız, bir yıl da damar yolundan olmak koşuluyla 2 yıl süresince  kemoterapi yapıldı. Yapılan tedavilere olumlu yönde cevap veren Efe Güney, Şubat 2015’te hastalığı atlatmış olduğu gerekçesi ile yapılan kemoterapi tedavisine son verildi. Geçen 8 ay süre boyunca durumu iyi yönde gittiği düşünülen Efe Güney’in, Ekim 2015’te Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen kontrollerde hastalığının tekrar ettiği saptandı.
ÖLÜMCÜL EVREYE 3 AY SONRA GEÇECEK
Hastane doktorları Efe’nin sağlığına kavuşabilmesi için ilik naklinin şart olduğunu vurgulaması üzerine,  ailesi Efe’yi Antalya’da bulunan başka özel bir hastaneye yatırmasından sonra uygun ilik bulunabilmesi için de araştırmalara başladı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) ve ailenin kendisi de dahil olmak üzere, çevresinde bulunanlar ve akrabalarından uygun olan iliği arayan ailenin çabaları bir sonuç vermedi. Yaklaşık olarak 3 aydır hastanede tedavisine devam edilen Efe’nin ilik naklinin yapılması için 3 ay süresi kaldığını belirten ailesi, uygun ilik bulunması için yardım talebinde bulundu.
İkinci sefer hastalığın tekrarladığını duydukları anda yıkıldıklarını aktaran anne Esma Güney, ” Hastane doktorları bize ilik naklinin şart olduğunu iletti. Oğlumuz şu anda hastanede yatarak, uygun ilik bekliyor ve hemen nakil olması gerekiyor” dedi.
‘’ İLİĞİ UYAN AKRABADA KİMSE YOK’’
İlik nakli için çok az zamanlarının kaldığını ifade eden anne Esma Güney şunları söyledi:
“Uygun olan ilik nakli için Sağlık Bakanlığı’nın yeni hayata geçirmiş olduğu TÜRKÖK’le, çevremizdekilerden  ilik aradık. Devlet hiçbir ücret talebinde bulunmadan 30 kişiye kadar ilik nakli için tüm tahlilleri karşılıyor. 30 kişiden sonra ücret talebinde bulunuluyor. Baba,anne, kardeş ve akrabaları başta olmak üzere toplamda 30 kişinin ilik tahlilleri yapıldı. Bu 30 kişiden hiç birinin uymadığını söylediler. Bundan dolayı yurtiçi ve yurtdışı taranmaya başlandı. İnsanlardan bu konuda duyarlılık bekliyoruz” dedi.
‘’6 AY VERİLEN SÜREDEN 3 AYI GEÇTİ’
Tüm umutlarının artık ilik nakline bağlı olduğunu belirten  baba Ali Güney de şöyle konuştu:
“Bize yakın çevremizden 30 kişiye tahlil yaptırdık. Maalesef uygun olan olmadı. Bu zaman içinde elimizden ne geliyorsa, gereken her şeyi yaptık. Devletimizden,  başbakanımız olsun, bakanlarımız olsun gerekli ilik nakili için yardım bekliyoruz. Bize verilen 6 ay süreden  3 ayı bitti. Şu an için ilaç tedavisine devam ediliyor. Bu da nereye kadar sürer bilemiyoruz. Nakil olana kadar bizi zorlu bir süreç bekliyor. Nakil konusunda insanlarımız bayağı bilgisiz. Bugün benim, yarın bir başkasının başına gelebilir. Herkesin Kızılay’a kan bağışında bulunmasını bekliyoruz. Benim çocuğuma uymasa da başka başka ilik bekleyen 800 çocuktan birisine uyabilir.’’ dedi.
Efe Güney’in kardeşi olan 5 yaşındaki Mehmet ise ağabeyinin Antalya’da hastanede olduğunu, eve gelemediği için onu çok özlediğini söyledi.
Haber:Burak KAPTAN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA