En Üst Düzey Lider Öldürüldü

Resmi Washington 2014 yılında Nasri küresel teröristler listesine dahil etmişti. Suriye’nin Kuzey Batısında gerçekleştirilen operasyon sırasında “El-Kaide” terör örgütüne bağlı faaliyet gösteren “Horasan” gruplaşmasının lideri Senafi en-Nasr öldürüldü.

Pentagon’un basın sözcüsü Peter Cook bilgiyi aktardı. Cook yaydığı bildiride en-nasrin hava operasyonları sırasında öldürüldüğünü söyledi.

“Koalisyon güçlerinin Suriye’nin Kuzey Batısında 15 Ekim’de geçirdiği hava operasyonları sırasında” Horasan “grubu olarak da bilinen” el-Kaide “nin deneyimli savaşçılarının en üst düzey lideri, Suud asıllı, kod adı Senafi en-Nasr olan Abdul Muhsin Abdullah İbrahim es- şäriki öldürüldü. ”

Peter Cook en-nasrin uzun süredir “El-Kaide” için Körfez ülkelerinden maddi yardımlar topladığını, terör örgütünün Suriye koluna yeni savaşçıların katılmasını sağladığını, qruplaşmanın Batı ülkelerindeki işlemleri için maddi yardımlar gösterdiğini söyledi.

“El-Kaide” nin İran’daki örgütlenme ağında bulunan en-nasrin 2013 yılında Suriye’ye gitmeden önce de örgütün finansçısı olduğunu söyleyen Cook onun son 4 ayda öldürülen 5. yüksek rütbeli “Horasan” üyesi olduğunu belirtti.

Resmi Washington 2014 yılının 22 Ağustos Nasri küresel teröristler listesine dahil etmişti.

admin

Ben Harun Güçlü 1988 Trabzon akçaabat doğumluyum küçük yaşlarımdan beri araştırmacı ve bilgi paylaşımcı bir insandım, tek hedefim habercilikte doruğa ulaşmak

Bir Cevap Yazın