SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

En Verimli Ceviz Çeşidi Nedir?

En Verimli Ceviz Çeşidi Nedir?
Bu haber 20 Ekim 2016 - 11:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünya ceviz pazarında önemli bir yere sahip olan chandler çeşidi, özellikle son on yıllık dönemde ülkemizde de önemli bir yer edinmiştir. Gerek yetiştirme kolaylığı gerekse verim yüksekliği ile chandler ceviz ağacı önemli bir konuma gelmiş durumdadır.

Gerek profesyonel gerekse küçük yatırımcılar için birçok avantaj sağlamakta olan chandler ceviz ağaçları, yüksek verim sağlayan bir çeşit olmaktadır. Özellikle Güney Amerika ülkelerinin dünya ceviz pazarına önemli bir giriş yapmasını sağlayan bu çeşit dünya genelinde yetiştiriciliği gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

Ülkemizde doğru coğrafik bölgelerde doğru dikimler yapılarak yetiştirilen chandler ceviz ağaçları göz ardı edilemeyecek seviyelerde bir verim vermektedir. Aynı zamanda kaliteli ve dünyaca kabul görmüş standartlarda meyve verimi de söz konusudur.

Chandler Ceviz Fidanı İçin Gerekli Yetiştirme Koşulları ve Doğru Dikim Tekniği

Doğru tarım uygulamaları ile yetiştirildiğinde diğer yerli ve yabancı ceviz türlerine göre daha verimli ve kaliteli ürün tedarik eden chandler ceviz fidanı dikiminden önce bazı önemli hususlar söz konusudur. Bu hususlara genel olarak bakacak olursak,

  • Yaklaşık deniz seviyesinden bin metre yükseklikten daha az bölgelerde yetiştiriciliğinin yapılması
  • Yetiştiriciliği yapılacak olan toprağın tarımsal kapasite değerleri ve organik madde miktarının yeterli olup olmadığını tespit etmek için toprak analizi yapılması
  • Yapılan toprak analizinde çıkan eksikliklerin giderilmesi ya da daha uygun şartları sağlayacak toprak bünyesinin dikim işlemi için hazırlanması gibi durumlar ile chandler çeşidi yetiştiriciliğinde başarı yakalanması kaçınılmaz olmaktadır.

Chandler cevizi aynı zamanda halk arasında bilinen bodur cevizi olmaktadır. Bu yüzden bu çeşit aynı zamanda daha küçük alanlardan daha yüksek verim alınması avantajını da sağlamaktadır. Yine bu özelliğinden dolayı bitki besinleri dal üretiminde değil meyve üretiminde kullanmaktadır. Bodur ağaç olma özelliğinin bir avantajı da hasat işleminin daha kolay olmasıdır.

Chandler ceviz fidanı dikimi yapılırken belli başlı hususlara dikkat etmek yine bir verim artışını sağlayacaktır. Bu hususlara bakacak olursak,

  • Sıra aralığı 4 ya da 5 metre, sıra üzeri ise 7 ya da 8 metre olacak şekilde dikim işleminin yapılması
  • Her 20 bitkide bir chandler tozlayıcısı olan franquette ceviz fidanı çeşidinin dikilmesi gibi hususlar yine verim artışını sağlayacaktır.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA