SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Ermeniler Nahcivan-Erivan demiryolu Yenilenmesini İstiyor

Ermeniler Nahcivan-Erivan demiryolu Yenilenmesini İstiyor
Bu haber 16 Ekim 2015 - 18:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kazvin-Reşt-Astara demir yolu hattının gerçekleşmesi Ermenistan’da derin endişe.
İran’ın birinci başkan yardımcısı İshak Cahangiri 14 Ekim de iki günlük ziyaret için Ermenistan’a gidiyor. Bu, iki ülke basınında geniş rezonansa neden olmuş ve bu seferin sebepleri ile ilgili farklı versiyonları aday gösterildi. Öyle ki, Ermeniler Kazvin-Reşt-Astara demir yolu projesinin gerçekleşmesinden büyük rahatsızlık geçirirler.

FARS ajansı yazıyor ki, İ.Cahangiri Ermenistan’a çok önemli zamanda yolculuk yapıyor ve bu, dikkat çekicidir. Çünkü İran parlamentosu “Altılık” ile nükleer anlaşmasını onayladı, Tahran’a batı liderlerinin ayağı açılır ve herkes sabırsızlıkla İran’ın aktif uluslararası politikaya ve jeo-ekonomik mekana dönüşü anını bekliyor.
İshak Cahangiri – İran’ın birinci başkan

İran parlamentosu oktyabrın 13-de ülkenin dünyanın altı kudretli devleti ile elde ediyor nükleer anlaşmasını onayladı. Devlete ait İRNA haber ajansının verdiği bilgiye göre, deputatlardan 161 lehine, 59 lehine oy kullandı, 13 parlamento üyesi ise çekimser kaldı. ABD Kongresi anlaşmanın gözden geçirilmesi sürecini geçen ay sona erdirip ve böylece demokratlar respublikaçıların anlaşmanın aleyhine oy vermek çabalarının önlemeye nail olmuşlar.

İran ile ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya’dan oluşan grup arasında anlaşma birkaç kez süresi uzatılan tartışmalardan sonra bu yılın Haziran ayında imzalandı. Buna göre, İran ülke ekonomisini ciddi şekilde zayıflatmıştır yaptırımların hafifletilmesi karşılığında nükleer programını odaklanmalıdırlar. İran ve Batı arasında tartışmalar Tahran’ın nükleer silahları üretmek için nükleer programını geliştirilmesi ile ilgili iddialar üzerine yapıldı. İran bu iddiaları reddederek, nükleer programının barışçıl nitelik taşıdığını bildiriyordu.
İran ile “Altılık” arasındaki nükleer görüşmeleri

Rıza’nın uygulanmasında bir sonraki önemli adım Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (MEQATE) İran’ın nükleer programının askeri yönü ile ilgili 10 yılı aşkın yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarına ilişkin rapor olacaktır. Ajansın başkanı Yukiya Amano raporu bu yıl 15 Aralık açıklar. UAEK İran’ın uluslararası nükleer rızasının şartlarına uyup-etmemesinin monitorinqini götürüyor. İran’a karşı yaptırımlar sadece örgütün Tahran’ın anlaşmaya amel ettiğini belirtmesiyle kaldırılacak. Tabii ki, İran’ın dünya ekonomisine dönüşü hem petrol fiyatı ve petrol loqistikası açısından, hem de Ortadoğu bölgesine Dönüşüm ve başka regionlarla ilişkisinin kurtarma açısından çok önemlidir.
Ermeni basını ise dikkati bu günlerde İran’ın Ulaştırma Bakan Azerbaycan’a seferine ve 2016 yılının sonuna kadar İran ve Azerbaycan demir yollarının birleştirilmesine dair niyet protokolünün imzalanmasına yöneltip ve yazıyor ki, İran başka seçeneği tercih ederdi, ama Bakü ile anlaşmaya mecbur bırakıldı: “Azerbaycan İran ile vize rejimini iptal etmeyi ve onunla yayınlaşmaya gitmeyi inatla arzu etmiyor. Başlanmış çalışmalara rağmen, bu iki ülkeden biri Reşt-Astara demir yolunun açılmasını açıkça istemiyor. Şimdi İran’ı ve Azerbaycan’ı sadece bir yol kapatıyor – Nahçıvan ve bu yol Nahçıvan’da sona erer. ”

Erivan’da düşünüyorlar ki, İran’a ve diğer birçok ülkelere Nahçıvan’da biten demir yolu hattına Ermenistan’ın ve Gürcistan’ın katılması uygun olur. Ancak, görüldüğü gibi, bu yolda rakipler fazladır ve bu, sadece Ermenistan’ı dar çerçeveye sokan Azerbaycan değil. Fars Körfezi ve Karadeniz arasında demir yolu bağlantısının restorasyonunda ne Rusya ne de Türkiye ilginç.

Muhtemelen, işte Nahçıvan ile Ermenistan demir yolunun üreme rakipleri Meğri yoluyla yeni Ermenistan-İran demir yolu hattının çekilmesi konusunda proje fikirleşirler. Kuşkusuz ki, bu pahalı projeyi gerçekleştirmek daha karmaşıktır, sadece Azerbaycan’ı Ermenistan’ın Nahçıvan sınırı açmaya “ikna”.
Kars-Axalkalak-Bakü demiryolu hattı haritada

Bu meselenin ciddi şekilde ele alındığını söylemek zor, ama muhtemeldir ki, İran Reşt-Astara demir yolu hattının yapımını işte buna ümit besleyerek lengidir, yoksa bu demir yolu hattı açılışa çoktan hazırdır. İşte bu yüzdendir ki, Kars-Axalkalak-Bakü demir yolu inşaatı asla alınmaz ve istismara verilmesi her ertelenir.

Basının yazdığına göre, Batı daireleri bu projeyi desteklemiyor ve daha ucuz mal olan Kars-Gümrü projesinin açılmasını ısrar ediyor. Ancak bu demir yolu projesi Türkiye tarafından bloke şekilde kalır.

Batı’nın finans merkezleri Meğri aracılığıyla Ermenistan-İran demir yolu hattının inşasına para ayırmıyor. Ermenistan yetkililerinin Pekin’e gürültülü seferlere rağmen, Çin bu projeye para koymayı istemiyor. Herkes umut ediyor ki, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çelişkiler siyasi kararlarla çözüm bulacak ve eski kommunikasiyaları – Kars-Gümrü ve Nahcivan-Erivan demir yolu hattını onarmak mümkün olacak.

“Azerbaycan Demir Yolları” QSC-nin Başkanı Cavid Gurbanov ise bu günlerde , Kazvin-Reşt-Astara demir yolu projesinin gerçekleşmesi sadece iki ülke arasında değil, hem de Azerbaycan’dan geçerek taşınan yüklerin sayısına da ciddi etkisi olacak. 2016 yılının bütçesinde yatırım projelerinin bir parçası askıya salınsa da bu, söz konusu projeye ait olmayacaktır.
Cavid Gurbanov – “Azerbaycan Demir Yolları” QSC-nin Başkanı
Onun sözlerine göre, Azerbaycan tarafından 8 kilometrelik yol ve köprü var: “Bunları tikmekle biz İran pazarını Azerbaycan’a birleştirmiş oluyoruz. Bu da meselenin tam bir çözüm değildir. Orada 153 kilometrelik Astara-Reşt yolu var. Bizim tarafta köprünün yerini de belirledik. İran yandan ise 153 kilometre uzunluğu olan Reşt-Astara yolu vardır, fakat yolun projesi hazır değil. Sadece İran hükümeti inşaat işlerini planlıyor. İran ve Azerbaycan tarafı kararlıdır ki, projenin inşası için mali arasın. ”

Kazvin-Reşt-Astara Demiryolu Kuzey-Güney ulaşım koridorunun bir parçasıdır ve demiryoluna inşaatı Azerbaycan, Rusya ve İran tarafından yapılır. İnşaat çalışmalarına 400 milyon dolar tutarında yatırım yatırılması tasarlanmıştır. Bu koridordan yükdaşıma hacminin birinci aşamada yılda 6 milyon ton, gelecekte ise yılda 15-20 milyon tona kadar olacağı tahmin.
Kazvin-Reşt-Astara demir yolu hattı

Kısacası, Cahangiri Erivan’da bu konular hakkında görüşmeler götürecek. Sonucun ise hayırlı olacağına inanmak zor. Çünkü Kars-Gümrü ve Nahcivan-Erivan demiryolu hattını üreme gerçekleştirilmesinin en kolay yolu Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’dan çekilmesi, işğaı ettiği Azerbaycan topraklarından çıkması. Bu durumda, istenilen projeler gerçekleşir ve Erivan’ın dünya birliğine entegrasyonu hızlanabilir olabilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA