SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Eskişehir’de Yapay Kan Üretimi Yapıldı

Eskişehir’de Yapay Kan Üretimi Yapıldı
Bu haber 30 Nisan 2016 - 7:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ), Kars Kafkas Üniversitesi, Fırat Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’ nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu çalışma ile …

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ), Kars Kafkas Üniversitesi, Fırat Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’ nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu çalışma ile Eskişehir’de laboratuvar koşullarında tamamen yerli yapay kan üretimi yapıldı.

 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK’a sunmuş olduğu araştırma projesi önerisi kapsamında, tam olarak yerli hemoglobin bazlı yapay kan üretimi için ön çalışmaları başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.  Yapılan projeye  4 üniversite ve bir teknopark şirketinin vermiş olduğu destek ile geniş tabanlı bir yönetim düzeni meydana getirildi.

 

SOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Ayhancı Rusya,Abd ve Çin başta olmak üzere bir çok ülkenin yapay kan üretimine daha önceden başlamış olduğunu, Türkiye’nin yapay kan gibi insanlarda hayati önem taşıyan ürünün yapımında diğer ülkelerden  geri kalmaması gerektiğinin önemini vurguladı. Doç. Dr. Adnan Ayhancı, yapmış oldukları yapay kan çalışmaları ile alakalı sözlerine şöyle devam etti:

 

“Üretimini gerçekleştirdiğimiz yapay kan ani ve acil ihtiyacın doğduğu durumlarda kullanımı yapılacaktır. Yapay kan anında kullanılabilecek bir ürün olduğu gibi, ayrıca kan yerine geçebilen alyuvar fonksiyonu gösterebilende bir üründür.  Aslında en önemlisi hayat kurtaracak bir sıvı olması. Kan bankalarındaki kan verici insanlardan tedarik edilen kanlar, alımı gerçekleştikten sonra bir aydan fazla saklanamaz, çünkü bozulur. Yapay kan ise üretimi yapıldıktan sonra kan bankalarındaki kana göre bir sene gibi saklama süresi imkanına sahip. Özellikle belirtecek olursak son günlerde AIDS hastalığı gibi birtakım yolu ile bulaşan hastalıkları göz önüne alacak olursak, yapay kan ile bu hastalıkların önüne de geçmiş olacağız. Son olarak şunu belirtmek isterim ki, istenildiği kadar yapay kanı hızlı ve daha ucuz üretme imkanına sahibiz. Üretimini yaptığımız yapay kan, kan grubuna dikkat edilmeksizin her insanda kullanılabilecek düzeyde. Tam olarak yerli bir ürün olacağı için, Türkiye’nin belki de ileriye dönük kan ihtiyaçlarını dışarıdan karşılanma zorunluluğun da  önüne geçmiş olacağız. Kan ürünleri çok hayati bir ürün olduğu kadar çok da tehlikeli olduğunu belirtelim. Çeşitli istenmeyen kimyasallar veya biyolojik etmenler eklenebilir. Bu sebepten dolayı ülkemizin ihtiyacı olan hemoglobin bazlı kan stokunun ülke içinden sağlanması son derece öneme sahip.” Dedi.

 

TÜBİTAK İLE HEDEFLERİMİZ ÖRTÜŞÜYOR’

 

Tüm dünya ülkelerinde yapay kan üzerinde çalışmaların bundan uzun zaman önce başladığını, Türkiye’nin yapay kan üretiminde ciddi bir açığı ve ihtiyacı olduğunun öneminden bahseden Doç. Dr. Adnan Ayhancı, “Projemiz TÜBİTAK’ın öncelikli alanlarda açtığı ‘1003-SAB-ILAC-2015-2 Kan ve Kan Ürünleri’ çağrısının ‘Universal Kan Ürünleri ve Yapay Kan Araştırmaları’ ile ‘Kan Ürünlerinin Rekombinant Olarak Üretilmesi’ hedefleriyle örtüşmektedir” ifadelerini kullandı.

Haber:Burak KAPTAN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA