SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Euroya Keskin Dönüş

Euroya Keskin Dönüş
Bu haber 16 Ekim 2015 - 14:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bununla aynı zamanda avrupa ya Gümrük Birliği’ne geçiş süreci de işleyecek.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Türk liarasından  vazgeçerek Avrupa Birliğinin para birimi olan avrodan kullanacak. ANS PRESS-in Türkiye’nin “NTV” kanalına dayanarak verdiği bilgiye göre, bu amaçla adada teknik çalışmalara başlandı. Artık Avrupa Birliği’nden KKTC-na giden bir grup uzman türk Kiprinin yetkilileri ile görüşmelere başladı.
KKTC-da euroya geçişle aynı zamanda avropayla Gümrük Birliği’ne geçiş süreci de işleyecek. Bu çerçevede KKTC-da gümrük mevzuatının AB’ye uyum planlanıyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 2004 yılında tek taraflı olarak AB’ye üye olması nedeniyle, KKTC ile elde edilecek anlaşmada başta ortak para birimi, gümrük birliği gibi ekonomik nedenler olmak üzere taraflar arasındaki bir çok konu AB’ye uyarlanmış.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı röportajda, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen liderlerin görüşmesinde ekonomik uyumlu faaliyetlerinin yürütülmesi için teknik heyet kurulmasına karar verdiklerini söyledi. Akıncı ayrıca hedeflerinin Avrupa Birliği’nden gelen uzmanlarla KKTC-nin avroya geçiş hazırlıklarını en kısa sürede tamamlamak olduğunu vurguladı.

“Hazırlıklar sorunun çözümüne istiqametlenecek. Anlaşma referandumla kabul edilmesinden sonra KKTC-da 1 yıllığına Euro’ya geçiş süreci başlayacak. Bu süre zarfında Türkiye lirası de geçerli olacak. Euro’ya geçiş, gümrük birliği ve diğer adaptasyon çalışmaları için referandumun sonuçlarını beklemeye gerek yok. Bu bir süreçtir, avroya geçiş ve gümrük birliği ilk aşamadır. Bundan sonra sağlık, çevre vb. konularda AB’ye uyum süreci gündeme gelecek. ”

Liradan avroya geçiş meselesinin teknik detaylarının Türkiye ile de tartışılarak hayata geçirileceğini söyleyen Mustafa Akıncı gümrük yasasını ise vakit kaybetmeden değiştirerek “Yeşil çizgi” yi (Kuzey ve Güney Kiprləri ayıran temsili sınır) ortadan kaldırmak istediklerini söyledi.

Brüksel ve New York temaslarında avroya geçiş ve gümrük birliği konularının gündeme geldiğini kaydeden Akıncı Avrupalı ​​yetkililerin süreci hızlandırmak için söz verdiğini, bu amaçla özel komite kurulması için Kıbrıs Cumhuriyeti ile anlaşma elde edildiğini kaydetti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA