SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi
Zaim Güngör

Evlenme teklifi için her zaman tek taş

Evlenme teklifi için her zaman tek taş
Bu haber 18 Kasım 2016 - 21:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Düğün mekânı, içerik, renler, nasıl ve ne zaman yapılacağı konusunda ki seçimler gelin ve damat tarafından yapılmaktadır. Eskiden bazı geleneklere göre ailelerin kararı ile yapılmaktaydı. Türkiye de eski dönemlerde bazı geleneksel düğün adetleri söz konusuydu. Bu adetler yöreden yöreye de farklılık göstermekteydi. Ama bu adetlerin birçoğunda ortak olan kısımlar vardır.

 

Kız isteme şekli aynı olanlardan biri diyebiliriz.  Bu adetlere göre erkek tarafı düğünü yapan taraf olmaktaydı ve mekân seçiminde damat tarafının bütçesine göre yapılmaktaydı. Evlilik karından sonra yapılan gelenekler artık zaman içerisinde değişime uğramıştır. Adetlerin hala uygulanmakta olması bir sembol haline gelmiştir.  Günümüzde gelin ve damat tarafı herhangi bir yükümlülük hissetmeden ortak ve her iki tarafın bütçesine göre uygun bir şekilde düğünleri gerçekleştirmektedir.

 

Düğün mekânın seçimi hala gelin adayı tarafından yapılmaktadır. Damat bu konuda yapısal olarak önem vermediğinden mi yoksa gerçekten gelinin mutluluğu için mi bilinmez ama seçimi her zaman geline bırakmaktadır. Fakat tektaş pırlanta seçimini damadın yaptığı bir gerçektir.  Tektaş yüzük evlilik öncesi alınmalıdır buda bir kural haline gelmiş ve gelenekselleşmiştir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA