SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Güneş Paneli Hakkında Genel Bilgiler

Güneş Paneli Hakkında Genel Bilgiler
Bu haber 07 Kasım 2016 - 9:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güneş enerjisinin birçok avantajı vardır lakin en büyük avantajlarından bir tanesi hiç bitmeyecek bir enerji kaynağı olmasıdır. Günümüzde kullanılan diğer fosil yakıtlar bir gün muhakkak bitecektir. Fakat güneş paneli vasıtasıyla elde edilen güneş enerjisinin tükenme ihtimali yoktur. Sonsuz, temiz, ortak ve masrafsız bir enerji kaynağı olduğu için günümüzde oldukça popüler bir sistem olmuştur. Bütün bunlara ek olarak atmosfere zararlı gazlar göndermemesi, çevreci bir sistem olmasını sağlamıştır. Enerji kaynaklarının önemi her geçen gün artmaktadır. Geliştirilen sistemler güneş paneli ve türevleri üzerine odaklanmıştır. Bu sistemlerden yararlanarak yapılan sistemlerin alt yapı maliyeti de oldukça düşmektedir. Yatırımın minimumda, verimin maksimumda olması bu sistemleri kısa zamanda en çok tercih edilen sistem yapmıştır. Güneş paneli ile elde edilen enerji çevreye duyarlılığı ile dikkatlerimizi çekmektedir. Ülkemizde güneş enerjisinden yararlanma alanı çoğaldıkça çevreye zarar vermeyen ve masrafsız bir kaynak elde etmiş olursunuz.

Güneş Paneli İle Nasıl Enerji Elde Edilir?

Güneş ışınlarının üzerine düştüğü güneş panelleri üzerinde güneş ışınlarını soğuran çok fazla güneş hücresi bulunmaktadır. Güneş panelleri güneşten aldığı enerjiyi pasif elektrik enerjisine çeviren bir yapıdır. Aktif güneş panelleri üzerine güneşten gelen ışınlar düştüğü anda panelde doğru akım meydana gelir. Solar enerji panelleri istenilen güce göre paralel ya da seri olarak bağlanır. İhtiyaç duyulan yerlerde bir dairenin harcayabileceği tüm elektriği üretebilir.

Güneş Paneli Nasıl Yapılır?

Güneşten gelen ışınların ve yarı iletken silikonları karşılaşması sonucu mevcut artı ve eksi yüklerin sebebi ile bir gerilim oluşur. Doğru akım özelliği mevcut olan birçok güneş paneli hücresi bir araya getirilir.
%17 verimle 130 W’a kadar elektrik enerjisi meydana getiren paneller üretilir. Üretilen enerji bataryalarda biriktirilir ve depolanır. DC elektrik enerjisi AC elektrik enerjisine dönüştürülür. Güneş ışığının aktif elektrik enerjisine dönüşmesine fotovoltaik efekt denir. Yeni teknolojilerle geliştirilen paneller artık gölgede bile enerji üretebiliyor.

Güneş Panellerinden Nerelerde Faydalanıyoruz?

Güneş enerjisinin kullanım alanları günümüzde çok genişlemiştir. Özellikle geniş düz arazilere sahip fabrikalar, park ve bahçelerin bu enerjilerden yararlanmaları için gerekli potansiyel yapıları mevcuttur. Panel sistemleri elektrik enerjisine alternatif olarak tercih edilebilmektedir. Hatta en fazla tercih edilen sürdürülebilir enerji kaynaklarındandır. Diğer yollarla üretilen elektrik enerjisi doğaya zarar vermekte iken bu paneller vasıtasıyla üretilen enerji doğaya zarar vermemektedir. Kullanım alanları arasında geceleri levhaların aydınlatılması, mobil cihazların şarj edilmesi, genellikle evlerde ve çeşitli mekânlarda suların ısıtılması ve soğutulması vardır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA