SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Güneş sistemimiz için yeni bir gezegenin ekleneceği duyruldu

Güneş sistemimiz için yeni bir gezegenin ekleneceği duyruldu
Bu haber 21 Ocak 2016 - 7:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Gök bilimiyle ilgili yeni araştırmalar yürüten uzmanlar, Güneş Sistemi’nin dış kısmındaki Plüton’un ötesinde yer alan 9’uncu sırada yer alabilecek…
Gök bilimiyle ilgili yeni araştırmalar yürüten uzmanlar, Güneş Sistemi’nin dış kısmındaki Plüton’un ötesinde yer alan 9’uncu sırada yer alabilecek bir gezegenin de var olabileceğine işaret eden güçlü bir delile sahip olduklarını yaptıkları duyuru ile açıkladılar.
İnceleme sonuçları Astronomical Journal  adlı dergide yayımlanan araştırma kapsamında California Teknoloji Enstitüsünde görev alan gök bilimciler, matematiksel hesaplamalar ve bilgisayar simülasyonları yardımıyla Güneş Sistemi’nin dış kısmında yer alan ve Dünya’nın 10 katı büyüklüğünde olduğu düşünülen 9’uncu bir gezegenin de var olabileceğini ortaya koyan bulguları elde edebildi.
Hala doğrudan gözlemleme imkânı olmayan söz konusu gezegenin yörüngesi ile Güneş Sistemi’nin dış alanındaki görevi hakkında derin bir şekilde inceleme gerçekleştiren gök bilimcilerden olan Konstantin Batygin,  150 yılın ardından ilk defa Güneş Sistemi içindeki gezegen sayım işleminin daha sonlanmadığına ilişkin önemli bir kanıt varlığını koruyor açıklamasını yaptı.
Güneş’in etrafındaki bir seferini 20 bin yıllık bir zaman diliminde gerçekleştirdiği varsayılan söz konusu 9’uncu gezegenin, sistemin dış tarafındaki cüce gezegenleri çekim gücü nedeniyle etkilediği düşünülüyor.
Söz konusu araştırmanın, on yıl önce Pütonun “cüce” gezegen sınıfına girmesiyle sonuçlanan keşifleriyle ün sahibi olan gök bilimci Mike Brown’un öncülüğünde sürdürüldüğü aktarıldı.
Brown, antik dönemlerden başlayarak günümüze kadar Güneş Sistemi’nde iki gerçek gezegenin keşfinin yapıldığını aktararak, 9’uncu gezegenin de bu kapsamda 3’üncü sırayı alacağını belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA