Hamileler Bu Besinleri Yemeli

Hamile kadınlar fındık yemeleliler mi? Hangi besinler çocuk bekleyen hanımlar için önerilir?

Hamile kadınların düzgün beslenmesi hakkında bazı ipuçları sunuyor.

Ayçiçeği çekirdeği – Vücudun ihtiyacı olan B grubu vitaminlerini fazlasıyla karşılıyor. Ayrıca, folik asit içeren olduğundan hamile kadınlar için önemli besin kaynağıdır.

Ceviz – Hamilelik sırasında anne ve bebeğin sağlığı için önemli besin kaynağıdır. Ceviz bebeğin beyin gelişimini olumlu yönde etkiler.

Fıstık – Protein ve vitamin bakımından zengindir. Her gün yenen 10 tane fıstık vücudun yağ ihtiyacını karşılıyor.

Fındık – İçerdiği kalsiyum sayesinde bebeğin kemik gelişimini artırır.

İncir – Hamilelik sırasında yavaşlayan sindirim sistemini hızlandırır.

Kayısı – Gebelikte şeker ihtiyacını karşılar ve hassas olan bağırsakları da koruyor. Ayrıca, folik asit, kalsiyum, magnezyum ve potasyum kaynağıdır.

Kabak çekirdeği – Mineral, protein ve içerdiği yağ bakımından zengindir.

Frenk üzümü – İdrar yolu enfeksiyonlarını ve sindirim sistemi problemlerini ortadan kaldırdığı için gebelikte tüketilmesi gereken önemli gıdalar arasında yer alıyor.

Badem – İçeriğindeki çinko minerali sayesinde anne sütünü artırır ve annenin karnındaki bebeklerin gelişimine yardımcı olur.

Yer fıstığı – İçerdiği E ve B vitaminleri ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum minerallarını tutar. Kemikleri ve kasları kuvvetlendirir.

Kuru çerez – Tokluk hissi yaratır. Hamilelik sırasında görülen bulantı ve kusmanın önüne geçer.

admin

Ben Harun Güçlü 1988 Trabzon akçaabat doğumluyum küçük yaşlarımdan beri araştırmacı ve bilgi paylaşımcı bir insandım, tek hedefim habercilikte doruğa ulaşmak

Bir Cevap Yazın