SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi
Kadir Durukan

İcra İflas Avukatı İstanbul

İcra İflas Avukatı İstanbul
Bu haber 17 Mayıs 2016 - 23:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

icra iflas

İcra İflas Avukatı İstanbul

İcra ve iflas kavramları her ne kadar iki ayrı kavramlar olarak gözükse de aslında birbirlerini tamamlayıcı kavramlardır. İcra olayının gerçekleşmesinden sonra eğer icra edilecek bir mal, mülk, para vs gibi değerli bir şey kalmadıysa sonrasında gelecek olan olaya iflas adı verilmektedir.

Özellikle şirketler için geçerli olan iflas durumu şirketin borçlarını ödeyecek ekonomik gücünün kalmaması ve borçlarını ödeyememesi durumuna denmektedir. Genelde icra iflas davaları asliye hukuk mahkemelerinde görülmektedir. İcra iflas avukatı olabilmek için icra kanunu ve tüzel kişiler kanunu iyi bilmeli ve tecrübe sahibi olunmalıdır.

 

İcra iflas avukatı İstanbul şehrinde oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Bunun sebebi ise şirket merkezlerinin hemen hemen hepsinin İstanbul’da olmasıdır. İcra iflas davalarında iflas eden kişilerin kendini savunması hukuk anlamında mümkün olmak ile birlikte kanunları tam anlamıyla bilemeyecekleri için dava kesinlikle başarısızlık ile sonuçlanacaktır. Bu sebeple icra iflas davalarında profesyonel bir yardım almak gerekmektedir. Kanun mevzuatını iyi bilmeli, kanunda yer alan açıklıkları müvekkilinin lehinde kullanmayı başarabilen avukatlar iyi birer icra iflas avukatı olarak sayılmaktadırlar.

 

İcra iflas avukatı İstanbul şehrinde bulunan şirketlerin merkezlerinde görev yapabilecekleri gibi kendi serbest ofislerini de açabilirler. Eğer şirket olarak iflas verecek duruma geldiyseniz ve bünyenizde bu işten anlayan bir avukatınız bulunmuyorsa bir icra iflas avukatı bulup yardım almanız faydalı olacaktır.

 

 

İcra Avukatı ile Alacak Tahsili

 

İcra davaları sonuçlandığında ve dava kazanıldığında icra avukatı alacak tahsili  yapmaya yetkili kişi olmaktadır. İcralık olan kişi ödemesini icra dairesine yaptıktan sonra elinde dosya numarası ve alacaklının vekaleti olan avukat ilgili icra dairesine gidip dosya numarasına göre icra dairesine yatak miktarı tahsil etmeye yetkilidir. Avukatlar kendi masraflarını da bu yapılan ödemelerden almaktadırlar. Bu sebeple öncelikle kendi ödemelerini almaları kadar doğal ve hukuki bir hak yoktur.

 

Ancak bazı durumlarda alacaklı kişi avukattan önce icra dairesine giderek borçlunun yaptığı ödemeyi kendisi almakta ve avukata bırakmamaktadır. Bu gibi durumlar ile oldukça sık karşılaşılmakta ve avukatlar icra davaları sonrasında oldukça mağdur durumda kalmaktadırlar. Oysaki alacaklı kişi avukatı sayesinde o davayı kazanmış ve o parayı alacağı kesinleşmiştir. Bu durum hem avukatın hakkını gasp etmeye girer hem de etik olarak doğru bir davranış değildir.

 

Bu sebeple günümüzde icra avukatı alacak tahsili hususunda alacaklı olan kişi ile dava bitiminden sonra ya da dava açıldığı andan itibaren bir sözleşme imzalayıp, sözleşme maddeleri içerisine sadece avukatın parayı alabileceğine dair bir madde koymuşlardır. Ancak bu madde kişilerce yanlış anlaşıldığından kişiler icra takiplerini kendileri yapmaya çalışmakta ve çoğu zaman hem iş, hem zaman hem de para kaybetmektedirler. Ayrıca icra dairelerinde de aşırı yoğunluk olduğundan dolayı icra dosyaları birikmeye devam etmektedir.

 

İcra takibi ve alacak tahsillerini avukat aracılığıyla güvenli ve kusursuz bir şekilde yapmak için tıklayınız; http://www.topo.av.tr/

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA