SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

İHA’lar kayıt altına alınacak

İHA’lar kayıt altına alınacak
Bu haber 25 Ocak 2016 - 7:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’ye getirilecek olan tüm İHA’ların kilogram sınırlaması bulunmaksızın kayıt altına alınacağı bildirildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı bir taslak ile Türk hava sahasında insansız hava araçlarının kullanılması ve işletilmesine ilişkin olarak usül ve esaslar belirlenecek. Böylece insansız hava araçlarının kullanımı ile ilgili olarak yeni bir dönem başlayacağı belirtildi.

Söz konusu taslağa göre bundan böyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kullanımı gittikçe yaygınlaşan insansız hava araçlarını kullanacak olan kişilerin taşıması gereken niteliklerden, uçuşlara elverişliliğe kadar pek çok ayrıntıyı içeren bir talimat hazırlanacak.

 

İHA’LAR İÇİN ELEKTRONİK KAYIT SİSTEMİ GETİRİLİYOR

Yine taslağa göre, Türkiye’ye getirilecek olan tüm İHA’lar kilogram sınırlaması olmadan kayıt altına alınacak. Ancak, 25 kilogram altında bulunan İHA’lar sadece kaydedilirken, 25 kilogramın üstündeki İHA’lar için ise tescil işlemi yapılacak. Aynı şekilde ABD’de bulunan sisteme benzer olarak bütün İHA’ların elektronik sistemde kayıt altına alınarak, İHA’ların kötü amaçlarla kullanımının önüne geçilmesi sağlanacak. Yine aynı talimat ile 25 kilogramın altında olan ve ticari amaçlı olmayan İHA’lar ise kayıt ettirilmek şartıyla belirli irtifalarda ve kurallar dâhilinde uçurulacak.

 

TALİMATA UYMAYANLAR HAKKINDA YAPTIRIM UYGULANACAK

Bu talimatın yayınlanması ve yürürlüğe girmesinden sonra kayıt ettirilmeyen İHA’ların yaptığı uçuşlar nedeniyle çeşitli yaptırımlar söz konusu olacak. Emniyet birimlerinin bu İHA’lara el koyabileceği ve SHGM’nün de ceza kesebileceği kaydedildi. Ayrıca, kayıt işlemlerinden sonra her bir İHA’na kimlik verileceği ve devlet birimleri ile olan ilişkilerinde bu kimliklerin ibraz edileceği belirtiliyor. Türkiye’de bugün itibariyle 25 kilogram altında olan 4 bin civarında İHA’ nın bulunduğu tahmin ediliyor.

Editör: Berk ARSLANTÜRK

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA