SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

İnsan Zihni Makinelere Aktarılabilir Mi?

İnsan Zihni Makinelere Aktarılabilir Mi?
Bu haber 16 Mayıs 2016 - 17:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İnsanlığı makinelerin egemen olduğu bir gelecek mi bekliyor? Yoksa bunlar gişe yapma amaçlı bilim kurgu filmlerine özgü gerçekdışı çıkarımlar mı? Sinema yazarlarının hayal gücünün eseri mi tümü? Web tasarım konusu bile çoğumuza fazla karmaşık geliyorken, bütün bu sürecin fiziksel ve matematiksel tasarımı mümkün mü? Canlı hücre cansız moleküllere entegre edilebilir mi?

Video programlarının eşsiz hareketli grafik tasarım yöntemleriyle sunulan sinema filmlerinin gerçekliği bu efektlerle sınırlı değil. Özellikle Hollywood bilim kurgu filmlerinin senaryolarının uzman bilim adamlarının görüşleri alınarak yazıldığı biliniyor. Ve ilginç birer kurgu gibi duran bu yapımlar çok defa ciddi bilimsel temele dayanıyorlar. Tabii tüm düşünülenlerin bir gelecek öngörüsü olduğunu akıldan çıkarmamak gerekiyor. Yani olacağı kesin değil. Ama teknolojinin ve tarihin akışına bakılırsa, en azından bir kısmının gerçekleşeceğini düşünmek hayalcilik olmasa gerek. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir derler.

Pek çok reklam ajansı bile artık bilim kurgu filmlerinin öngörülerini fikirlerinde kullanıyorsa, bu durum teknolojik projeksiyonların nasıl da hayatımıza girdiğini, biraz olsun içselleştirildiğini gösteriyor. Eğer insan beyninin işleyişi matematiksel ve fiziksel olarak açıklanıp bilgisayara aktarılacak şekilde kodlanabilirse bu konuda büyük bir adım atılmış olur. Yapay zeka uzun dönem muhtemelen insandan bağımsız olarak ilerleyecek. İnsan beyninden makineye bilgi nakli veya beynin tamamen nakli ise şimdilik çok uzak. Ama 10.000 yıl önceki insanlara bugünkü teknolojimizden bahsetseler bize ne derlerdi?

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA