SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

İran Meydan Okudu: “Onun Bir Emriyle …”

İran Meydan Okudu: “Onun Bir Emriyle …”
Bu haber 19 Ekim 2015 - 16:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Birkaç gün önce yerin 500 metre derinliğinde olan tünel askeri üslerini devlet telekanalı aracılığıyla sergileyen resmi Tahran tüm dünyaya meydan okudu. Askeri üsler konusunda telekanal bilgi veren Tuğgeneral Emir Ali Hacızade her şeyin Hanmmeyinin bir emrine baktığını söyledi: “Burada gördüğünüz füzeler Ayetullah Ali Hamaney’in bir emriyle bazadan istenilen hedefi vurmak için ateşlenmeye hazır bekliyor.” – Diye Tuğgeneral Hacızade söyledi .

General Emir Ali Hacızade İran’ı hedefleyenlere iki kez fikirleşmelerini tavsiye görüp: “İranı,” Askeri seçenekler hep stolumuzun üstündedir “sözleriyle hedefleyenler, ülkemizin” Stoıun altındaki seçeneklerini “unutmasınlar. İran’ın bilinen askeri potansiyeli buzdağının sadece görünen tarafı. “- Diye general eklendi.

İran  keşikçileri cesedi geçen hafta ilk kez yerin 500 metre altında bulunan askeri üssün kapısını devlet telekanalının yüzüne açarak kendi askeri gücünü dünya kamuoyuna yayımlamıştı. Askeri üssün nerede yerleşmesi konusunda ise bilgi verilmemişti.

İranın Ali Devrim Konseyi 14 Ekim de Tahran’la önde gelen dünya ülkeleri arasında imzalanan nükleer sazişininin kullanılmasını onayladı. Bundan bir gün önce Anlaşması ülke parlamentosu da onaylamıştı. Ama kanuna göre, dünya ülkeleri İran’a karşı yaptırımların kaldırılması ile ilgili vaadi yapmazsa Tahran anlaşmadan vazgeçebilir. İran’la 6 önde gelen dünya ülkeleri arasında nükleer anlaşması bu yılın Haziran ayında imzalandı. İranla görüşmelerde ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya katıldı. Belgede Tahran’ın nükleer faaliyetlerini dondurması ve karşılığında ona karşı uluslararası yaptırımların hafifletilmesi veya ortadan kaldırılması öngörülüyor.

İran ile “altılık” ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) arasında mevcut il iyulun 14-de İran’ın nükleer programının durdurulması konusunda anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre nükleer programının durdurulması karşılığında İran’a karşı uygulanan tüm ekonomik yaptırımlar ortadan kaldırılacak. Siyasi ve askeri konulara ilişkin karar almak yetkisine sahip olan İran’ın Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi de anlaşmanın gerçekleşmesine itiraz etmedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA