SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Kalp Krizinin Belirtileri

Kalp Krizinin Belirtileri
Bu haber 30 Nisan 2016 - 7:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kalp Krizinin Belirtileri

Uzmanlar kalp krizi belirtilerini ve nedenlerini anlatarak dikkat edilmesi gerekenleri hatırlattı.

Özellikle kış aylarında kalp krizi geçirme riskinin daha yüksek olduğunu belirten Kardiyoloji uzmanları, sabahın erken saatlerinde ve yeni uyanırken daha sık görüldüğünü vurguladılar. Kalp krizinde genetik faktörlerin etkili olduğuna dikkat çeken kardiyologlar, özellikle 40 yaşın üstündeki kişilerde kalp krizi riskinin 10 yılda bir artarak yükseldiğini açıkladılar.

 

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

 

Göğüs bölgesinde 20 dk. yı geçen bir süre ile omuz, boyun ve kollara doğru yayılan ağrı, nefes darlığı ve mide bulantısı beraberinde soğuk terleme kalp krizinin en önemli bulguları olduğu belirtildi. Ailesinde erken yaşlarda kalp ve damar hastalığı olan kişiler risk grubunda olduklarının altı çizilirken; yüksek kolesterol, sigara alışkanlığı, hipertansiyon, obezite, diyabet, aşırı stres ve depresyonun kalp krizini etkileyen en önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle 40 yaşından sonra herkesin en az yılda 1 defa kalp checkup yaptırması önerilmektedir.

 

KALP KRİZİ GÖRÜLEN ZAMANLAR

 

Kalp krizlerinin mevsimsel olarak değişkenlik gösterdiğini belirten kalp uzmanları, ağır bir yemek sonrasında egzersiz yapılması, çok soğuk ve rüzgârlı bir havada yürüyüş yapmak ve spor yapmanın kalp krizini tetiklediği hatırlatılarak, en sık görüldüğü zamanlar olarak ise kış aylarında, sabah erken vakitlerde görüldüğünü belirttiler.

 

MİDE KÜÇÜLTME VE KALP KRİZİ ARASINDA BİR İLİŞKİ VAR MI?

 

Mide küçültme ameliyatlarının kalp krizi riski ile ilgisinin olmadığını belirten kardiyoloji uzmanları, özellikle obez olan kişilerin ilaç kullanmaları gerekliliği varsa, o ilaçların hipertansiyonu tetiklediği için kalp krizi riskini arttırdığını vurguladılar.

Editör: Gamze DİNÇER

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA