SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Kinoa bitkisinin içerik özellikleri

Kinoa bitkisinin içerik özellikleri
Bu haber 19 Temmuz 2016 - 15:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kinoa bitkisi güney Amerika’nın And dağlarında yetişen ancak aşırı sıcak ve aşırı soğuk iklim şartlarında yetişmeyen bir bitki çeşididir. Dünyada tarım örgütleri bu bitki üzerine yoğunlaşmış ve faydalarını ortaya koymuştur. Bu bitki protein ve mineral bakımında oldukça zengin olduğu için üretimine farklı coğrafyalarda yoğunluk verilmiştir.

Kinoa da bulunan yüksek magnezyum damarların rahatlamasını sağlar. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu proteini fazlası ile karşılayabilecek kapasitede bir bitki olduğundan küresel ısınma ile gelen sulama sorunlarına alternatif bir bitki olarak gösterilmektedir.

Pirinç ve arpa gibi protein bakımından zengin ayrıca, pirinç kadar suya ihtiyaç duymadığından aynı zamanda gübre ve toprak ayrımı yapmaksızın yetiştirilmesi kolay ve zahmetsizdir. Bu nedenle ülkemizde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Görüldüğü yer ise Çanakkale şehrinin Bayramiç ilçesinde bulunan kaz dağlarıdır. Türkiye de ilk olarak kinoa sipariş bitkisin üretimi Kinoa yorumları adı altında belirtilen bilgiye göre Çanakkale ilinde bulunan İsmail Tezcan isimli çiftçi tarafından başlanmıştır.

Bitkinin zengin demir ve mineral deposudur bu sebeple birçok hastalığı önleyici etkiye sahiptir. 100 gram Pişmiş kinoada ; 0,2 mg bakır, 120 kalori, 2 gram yağ, 4,4 gram protein, 0,6 mg E vitamini, 11 gram besin lifi, 0 kolestrol, 7 gram karbonhidrat, 0.1 mg tiamin, 17.0 mg kalsiyum, 1.1 mg çinko, 0.6 mg manganez, 1.5 mg demir, 172 mg potasyum, 0.1 mg riboflavin, 42.0 mcg folat, 2.8 mcg selenyum, 7.0 mg sodyum, 5.0 IU A vitamini, 0.4 mg niasin ve 0.1 mg B6 vitamini bulunmaktadır. Bir kilogram kinoa bitkisi 10 kilogram ete karşılık gelmektedir.

Sindirime yardımcı ve kabızlık sorununu önleyici bir bitki türüdür. Bu üründe gluten adındaki protein bulunmadığından Glutensiz diyet yapanlar ve çölyak hastaları için çok yararlı bir bitkidir. Kinoa içerisinde bulunan protein ve yüksek lif sebebi ile zayıflamak isteyenlerin diyet listesine girmiş bulunmaktadır. Aynı zamanda kinoa satın al bitkisinden kinoa çayı da demleyip keyif ile içebilirsiniz. Bu yararlı ürün hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için internetten faydalanabilirsiniz ya da internette online kinoa satın al bölümüne tıklayarak ürünü temin etme imkanını bulabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA