SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi
Avrupa Birliği'nin desteklediği projeler kapsamında olan kırsal kesimdeki kız çocuklarının eğitim...
Haber:Gamze DİNÇER
Avrupa Birliği'nin desteklediği projeler kapsamında olan kırsal kesimdeki kız çocuklarının eğitim alması amacıyla 'Yarının gelecekleri, bugün çiçekleri' adında bir çalışma hazırlayan Sivas'ın Merkeze bağlı Zengi Köyü İlkokulu öğretmenleri bir proje başlattı.
Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje ile amaç, kırsal bölgelerdeki eğitim fırsatı yakalayamayan kız çocuklarına okullu olması hedefleniyor. Sivas genelinde kız çocuklarının eğitim alma oranı çok düşük olması sebebiyle Avrupa Birliği'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca desteklenen projesi sayesinde Merkeze bağlı olan Zengi İlkokulu öğretmenleri  hazırladıkları projeyi hayata geçirme fırsatı buldular. Bu sayede Sivas genelinde eğitim fırsatlarından yararlanamayan kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması hedeflenmektedir.
EĞİTİCİ SEMİNERLER VERİLECEK
Proje kapsamında kırsal bölgelerde yaşayan kız çocuklarının aileleri ile görüşmeler yapılacak ve onlara da farklı etkinlikler düzenlenerek. Projenin desteklenmesi ve geliştirilmesi sağlanacak. Proje ile hedeflenen sonuca ulaşmak amacıyla ilk önce Sivas'ın Merakum adı verilen bölgede olan 15 tane köy, proje kapsamına alınacak ve köylerdeki ailelere  ve kız çocuklarına yönelik eğitici seminerler verilecek.
'Yarının gelecekleri bugünün çiçekleri' adı verilen proje,  Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nda tanıtıldı. Projenin tanıtımına Sivas Valisi Alim Barut ve Belediye Başkanı Sami Aydın'ın eşleri ile katılırken projeye destek olduklarını bu davranışları ile sergilediler. Tanıtım programının açılış konuşmasında konuşan İlkokulun Müdürlüğü'nün yapan Gamze Çirci şunları söyledi:
"Hazırladığımız bu proje bilhassa kız çocuklarının eğitim kalitesini yükseltmek amacıyla, bütün eğitim birimlerinde devamlılığının sağlanması amacıyla, insan kaynaklarının yaşadığımız bölgede geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Türkiye genç potansiyele sahip büyük bir ülkedir. Kız çocukları ilkokuldan itibaren eğitim kademesinde yeterli görünürken bu durum ortaöğretim aşamasına geldiği zaman devam oranının giderek düştüğü gözlenmektedir. Biz de bu durumu tersine dönmesi için, yani kız çocuklarının okullaşma oranının ortaokulda, lisede artması için çaba sarf ediyoruz. Yaptığımız proje öncelikle Sivas'ın Merakum bölgesinde bulunan okullar ile Sivas Merkez'deki Yüzüncüyıl İlkokulu'nda başlatılacaktır. Bu kapsamda temel yeterliliklerin çoğaltılması hedeflenmiş bilhassa kız çocuklarının çoğunlukta olduğu 350'den fazla öğrenciye eğitim öğretim faaliyeti verilecektir. dedi.
HARUN TAN YAPILAN ÇALIŞMALARLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ
Daha sonra Sivas Milli Eğitim Müdür vekilliğini yapan Harun Tan konu ile ilgili olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.Tan, "Bölgemizde özellikle kız çocuklarının okullaşma oranı istenilen seviyeye çıkarılamadığı için hazırlanan bu projenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Avrupa Birliği tarafından desteklenen bu projenin mali değeri 200 bin Euro civarındadır. Sivas'ta bulunan ilkokul çağına gelmiş kız çocuklarının okullaşması amacıyla yapılan bu proje sayesinde kırsal kesimlerde bulunan kız çocuklarına eğitim öğretim faaliyeti desteği sağlanacaktır. Bölgemizde kırsal kesimlerde kız çocuklarının okullaşma oranının büyük sıkıntı olduğunu biliyoruz. Bu proje sayesinde başlatılan çalışmayı Sivas ilimizin geneline yayarak, kız çocuklarının da ortaöğretim kademesinde okullaşmasını sağlayacak. Bu projenin başarılı olacağını umut ediyorum." dedi.
31 Mart 2016 - 8:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Kız çocuklarının okuması için AB destekli proje hayata geçiriliyor

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA