SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Köylüler su kuyularının kapatılmasına geçit vermedi

Bu biyografi 30 Mart 2016 - 18:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Köylüler su kuyularının kapatılmasına geçit vermedi
Tarımsal alanlarda sulama için kullanılan kaçak yeraltı kuyularının kapatılmasını isteyen Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü köylülerin sert tepkisiyle karşılaştı.
Haber:Burak KAPTAN
Tarımsal alanlarda sulama için kullanılan kaçak yeraltı kuyularının kapatılmasını isteyen Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü köylülerin sert tepkisiyle karşılaştı.
Konya’da yaşanan olayda Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Karapınar ilçesi Akören Mahallesi’nin köy statüsünden çıkarılması sebebiyle kullandığı yeraltı su kuyularının 167 sayılı yeraltı suları kanununa muhalefet etmek sebebiyle kapatmak için bir dizi çalışma yürüttü. Köylüler tarım alanlarını suladıkları kuyuların kapatılması için harekete geçen Su İşleri Bölge Müdürlüğü’ne karşı direnişe geçerek kuyuların kapatılmasına engel oldu. Bu olay üzerine olay yerine polis ve jandarma ekipleri çağrılarak köylülere karşı müdahale başlattılar. Bu amaçla ilk olarak Devlet Su İşleri yetkilileri köyün yakınında bulunan bir tarlanın kuyusunu jandarma eşliğinde kapatmaya çalıştı. Bu durumu fark eden köylüler yıllardır kullandıkları su kuyularının kapatılmak istemesine anlam veremediler ve kuyu kapatmak isteyen Devlet Su İşleri çalışanlarına engel oldular.
Olaya müdahale eden jandarma konu ile ilgili ilçe yöneticileri ile görüşmeleri için köylüleri ikna ettiler. Alınan bilgilere göre yerel yöneticilerle görüşme yapan köylüler olumsuz cevap alınca bu borularına oturarak Devlet Su İşleri ekiplerinin borularını vinçle sökmelerine engel olmak istediler. Olay yerine gelen öfkeli kalabalığın giderek artması üzerine bölgeye polis ekibi takviye olarak çağrıldı. 100 kişiden fazla olan köylü grubu kuyuların kapanmaması için büyük çaba gösterdi. Bunun üzerine polis ve jandarma kuyuların kapatılmasına engel olmak isteyen köylülere müdahale etti. Köylüleri biber gazı ile engellemek isteyen polis, üzerlerine gaz sıktığı köylülerden olumsuz etkilenen 5 kişi bölgede hazır bulunan ambulansla hastaneye götürdü.
Çıkan arbede sebebiyle Devlet Su İşleri çalışanları bölgedeki kuyu kapatma çalışmasını yarıda keserek köyden ayrıldı.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA