SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Maketten konut satışı önlenemiyor

Maketten konut satışı önlenemiyor
Bu haber 30 Mart 2016 - 14:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Alınan önlemlere rağmen inşaat sektöründe maketten konut satışları devam ediyor.
Haber:Ahmet ÖZDEMİR
Alınan önlemlere rağmen inşaat sektöründe maketten konut satışları devam ediyor.
Ev sahibi olmak isteyenlerin mağdur olmamaları için maketten konut satışını önleme adına ciddi tedbirler alınmasına rağmen, inşaat firmaları maketten konut satışı yapmaya devam ediyor. Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu inşaat firmalarının büyük bir kısmının satışlarını olumlu etkilemesi nedeni ile maketten konut satmaya devam ettiklerini söyledi.
Tüsoder Onursal Başkanı Ağaoğlu, 6502 sayılı kanunla uygulamaya konan yasada 30 konuttan fazla ev pazarlama potansiyeli olan inşaat firmaları için maketten ev satışını önlemede önemli kurallar konulmasına rağmen, ev satışlarının aynı şekilde devam ettiğini söyledi. Ev almak isteyenlerin mağdur olmasını engellemek için çıkartılan yasa birçok inşaat firması tarafından halen uygulanmıyor. Ağaoğlu, yasa ile belirlenen kurallara uyulması durumunda, inşaat firması iflas etse bile ihtiyaç sahiplerinin zarar görmeyeceğini ifade etti.
İNŞAAT FİRMALARI GARANTİ VERMEDEN SATIŞ YAPAMIYOR
Söz konusu yasa ile inşaat firmaları ev sahibi olmak isteyenlere garanti vermeden satış yapamıyor. Aynı zamanda garanti vermeden peşinat alma ve senet imzalatma da bu yasa ile mümkün değil. Yasada insanların mağduriyetini önlemek için inşaat ruhsatı alınmış olmalı, eve talip olan kişinin üzerine kat irtifakı tapusu devredilmiş olmalı ve sigorta ya da banka teminat mektubu ile ev talebinde bulunan kişinin güvenceleri sağlanmış olmalı.
Konut kredisi ile ev alma durumunda banka, krediyi inşaat firmasından ev alınmasına yönelik şartlı kullandırmışsa alınan kredi miktarınca krediyi veren bankanın da kefil olma durumu devreye giriyor. Bu durumda, inşaatın tamamlanmaması halinde banka kişiye herhangi bir maddi yük yüklemeden inşaatı tamamlıyor.
Tüketicileri mağdur eden firmalardan birinin yetkililerinin Bursa’da 657’şer yıl hapse mahkum edildiklerini hatırlatan Ağaoğlu, yeni yasanın uygulanması gerektiğini, uygulanıp uygulanmadığının kontrolü için de denetlemelerin sıklaştırılmasının zorunlu olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA