SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Mehter takımı – Mehter marşı

Mehter takımı – Mehter marşı
Bu haber 10 Mayıs 2016 - 17:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mehter yeni çeri ocağının bir parçasıdır ve ne zaman kurulduğu tam olarak bilinememektedir, 14. yüzyılda I. Murat (Hüdavendigar) döneminde Çandarlı Kara Halil Paşa’nın tavsiyesiyle bir ocak halinde kurulduğu söylenilmektedir. Bazı kaynaklarda mehter 1362 olarak kuruldu olarak yazmaktadır, fakat mehterin 1365 ‘de kurulduğu düşünülür. Özelikle Orhan Gazi’nin Alevî-Bektaşilikle ilgilendiği bilinmektedir. Orhan Gazi yeniçeri teşkilâtı kurulacağı zaman Hacı Bektaş dergahına gelir. Yeni kuracağı yeniçeri ocağı icin dua istemektedir. Hacı Bektaş, Pir’i de Bunların adı yeni asker Yeniçeri olsun diyerek Cenabı Hak yüreklerini ak, pazularını kuvvetli, kılıçlarını keskin, oklarını tehlikeli, kendilerini daima galip buyursun diye dua etmiştir. O yüzden yeniçeri ocaklarına Ocak-ı Bektaş-î-yân , kendilerine Taifei Bektaş-î-yân, Güruh Bektaşiye, Zümre-i Bektaşiye gibi isimler vermişlerdir. Osmanlı Devleti, devşirme denilen Hıristiyan çocuklarından oluşturduğu orduyu Hacı Bektaş-ı Veli’nin düşüncelerinden yararlanarak eğitti ve şekillendirdi. Yeniçeri Ordusu denilen bu ordunun ve bağlısı Mehteranın başında bulunan ağa da o dönem Bektaşî idi. Bu ordu, 1826 yılına kadar Osmanlı Devleti’nin birinci gücü olmuştur. 1826 yılına kadar Osmanlı Ordusu savaşa gitmeden önce, Yeniçeri ocağından bir müfreze Hacıbektaş’a geliyor, Dergah Avlusu’nda saf tutarak, Hacı Bektaş-ı Veli Evlâdı’ndan postnişi olan zatın da katılması ile:

banner.gif

“Mü’miniz Kalû-Beli’den beri… Hakkın Birliğine eyledik ikrar… Bu yolda vermişiz seri… Nebimiz vardır Ahmed-i Muhtar… La Yezal mestaneleriz… Nur-ı ilahide pervaneleriz… Sayılmayız parmak ile tükenmeyiz kırmak ile… On iki imam Pir-i tarikat cümlesine dedik beli… Üçler, beşler, yediler… Nur-ı Nebi Kerem-i Ali, Pirimiz üstadımız Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli… Demine devranına Hü diyelim Hü!”
diye gülbang çekiyorlar (dua ediyorlar) ve Pir’den himmet istiyorlardı. O tarihlerde yaşayan kişilerden aktarılan bilgilere göre Yeniçeriler’in gür sesi Hacı Bektaş-ı Veli’ın her tarafından duyuluyordu. Bir yeniçeri gülbengi daha:

“Allah Allah İllallah, baş üryan, göğüs kalkan, dide al kan, sine püryan;
Bu meydanda nice başlar kesilir hiç olmaz soran;
Kahrımız, kılıcımız düşmana ziyan, kulluğumuz, padişaha ayan;
Sayılmayız parmakla, tükenmeyiz kırmakla;
Üçler, Beşler, Yediler, Kırklar Nur-û Nebi, Kerem-î Âli, Hacı Bektaş-ı Veli;
Dem-ü, devranına hü diyelim, Hüüüüüüü.”

Anlatımımızın bu kısmına kadar olan kaynak wikipedia.com ‘dur. Kısacası mehter, mehteran terimleri geçmişten günümüze kadar uzanan bir kavramdır. Vurulduğunda göğüsleri kabartan mehter takımı tarihin bir parçası olarak gözükse de, günümüzde bu mükemmel duyguları hala yaşamak mehter takımı kiralama alanında uzman mehterantakimi.com gibi siteler ile mümkündür.

MEHTER TAKIMI KİRALAMA – MEHTER KİRALAMA

Mehter takımı nereden kiralanır? Mehter nereden kiralanır? Gibi soruların onlarca cevabı olabilir fakat bize göre en güvenilir kaynak mehter kiralama konusunda http://www.mehterantakimi.com/ ‘dur. Mehterantakimi.com sünnet tahtı kiralama, mehter takımı kiralama gibi konularda hizmet veren ve konusunda uzman personelleri ile vatandaşlarımızın yüzünü güldüren ender kuruluşlardandır. Göğsümüzü kabartan mehter marşı örnekklerini bu siteden dinleyebilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA