SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi
Zaim Güngör

Metabolik Denge

Metabolik Denge
Bu haber 20 Kasım 2016 - 8:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar sağlıklı beslenme ve diyet konusunda şimdiye kadar öğrendiklerimizi çürütecek nitelikte. Almanya’da metabolik denge sistemi üzerinde çalışan bilim adamları tarafından gerçekleştirilen zayıflama ve sağlıklı beslenme konularındaki araştırmalar sonucunda ilginç veriler elde ettiler. Araştırma sonuçlarına göre her insan bir öğün yemek yedikten sonra 5 saat ara vermesi ve metabolizmasının bir önceki öğünde başladığı işi bitirmeden, tekrar yemek yememesi gerektiğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki ara öğün zararlı. Ayrıca yağın vücuttan idrarla dışarı atıldığını gösteren araştırma sonuçlarına göre her bireyin günde en az 3 litre su içmesi gerekmekte. Bu diyetleri yapmadan önce ideal kilo hesaplama sistemini kullanmalı ve kilonuzun kaç olması gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Aynı zaman da beden kitle endeksi de kilo vermeniz için bilinmesi gereken hususlardan  birsidir. Su diyetine benzer bir şekilde, zayıflamak için en büyük koşulun bol su içmek olduğu tekrar bilimsel olarak ispatlanmış durumda. Sadece zayıflamak için değil sağlıklı beslenme konusuna önem veren herkesin dikkatini çekecek araştırmada, her öğün mutlaka protein sebze ve meyve tüketilmesi gerektiği belirtilmekte. Ayrıca vücuttaki yağ yakımınım en fazla uykuda gerçekleştiğini söyleyen bilim adamları, düzenli uykunun zayıflamamıza etkisinin zannedilenden daha fazla olduğunun altını çizmekteler.

Diyet lifi kavramı burada da karşımıza çıkmaktadır.  Kilo vermek için lifli gıda tüketmemizin de önemli olduğunu gösteren araştırma sonuçları doğrultusunda Metabolik Denge adı altında oluşturulan program, yeni beslenme alışkanlıkları kazanarak kilo vermemizi ve o alışkanlığı hayatımız boyunca sürdürerek tekrar kilo almamamızı sağlarken, aynı zamanda metabolik hastalıklar olan şeker, kolesterol gibi hastalıklara yakalanmamızın da önüne geçiyor. Bazal metabolizma hızı da kilo vermeniz için önemli bir faktördür. Sağlıklı bir yaşam ve kalıcı diyet için mutlaka uzman diyetisyenlerden yardım almanızı öneririz. Diyetisyen Nil ŞAHİN GÜRHAN işinde uzman olan bir diyetisyen olup ondan yardım alabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA