SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Pakistan’da Paskalya Eğlencesi yapılan parkta intihar saldırısı yapıldı

Pakistan’da Paskalya Eğlencesi yapılan parkta intihar saldırısı yapıldı
Bu haber 28 Mart 2016 - 14:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Asya Kıtası’nın terörle başı dertten bir türlü kurtulamayan ülkelerinden olan Pakistan’da dün gerçekleştirilen…
Haber:Ahmet ÖZDEMİR
Asya Kıtası’nın terörle başı dertten bir türlü kurtulamayan ülkelerinden olan Pakistan’da dün gerçekleştirilen intihar saldırısında çok sayıda insanın hayatını kaybettiği bildirildi.
 Pakistan’da günlük olarak çıkan Daily Times Gazetesi’nin verdiği habere göre Lahor şehrinde öğle saatlerinde bir park içinde intihar saldırısı gerçekleştirildi. Saldırı sonrasında parkta aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu en az 75 kişinin hayatını kaybettiği ve üç yüzden fazla insanın da yaralandığı söyleniyor. İntihar saldırısı Taliban örgütüne bağlı Cemaat-ül Ahrar grubu üstlendi.
Lahor bölgesinde Paskalya tatili sebebiyle Gülşen’i İkbal Parkı’nda toplanan çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu binlerce insanın arasına girip intihar saldırısı düzenleyen saldırganın da hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Hindistan’da yayınlanan Times of India gazetesinde verilen haberde ise intihar eylemcisinin Hristiyanları  hedef almış olacağını yazıyor. Aynı gazetede yayınlanan haberde ve bazı polis kaynaklarında ise intihar eylemcisinin gerçek hedefinin çocuklar olduğu bildiriliyor. Pakistan’ın en büyük ve en zengin eyaletlerinden Pencap’ın yönetim merkezi olarak bilinen Lahor’da bu intihar saldırısının gerçekleşmesi Taliban Terör Örgütü tarafından özellikle seçildiği tahmin ediliyor.
TALİBAN  ÖRGÜTÜNÜ TANIYALIM
 Afganların Sovyet Savaşı’ndan sonra Rusların geri çekilmesiyle Afganistan’da merkezi hükümette  iktidara gelmiş ve Afganistan’ın büyük bölümünü kontrol altında tutmuş bir örgüttür. Anlamı olarak öğrenciler, talebeler anlamına gelmektedir. Afganistan’ın en kalabalık ekmek grubu Sünni, İslamcı Peştunlar’dan meydana gelmiştir. Temel eğitimlerini medreselerde almışlar ve çoğunluğunu Peştun mülteciler oluşturmaktadır.
Kelime anlamı olarak İslam Öğrenciler Birliği anlamına gelmektedir. 1994 senesinde ilk defa kendini göstererek, 1996 yılında da hükümet merkezi olan Kabil’i kontrol altına almışlardır. Daha sonra Pakistan’ın kuzeyini kontrol altına alarak Kuzey İttifakı oluşturulmuş ve iç savaşa başlamışlardır. İktidarları sırasında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden destekler görmüşler ve Afganistan’ın yüzde 90’ına yakınını kontrol altına almayı başarmışlardır.
Amerika’da gerçekleştirilen 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika tarafından sorumlu tutulan Usame Bin Ladin’in Afganistan’da korunduğu gerekçesiyle ülkeye operasyonlar başlatılmış ve  Taliban iktidardan uzaklaştırılmıştır. İki üç yıl içerisinde yeniden organize olan Taliban yeniden Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerine karşı direnişe geçmiştir. 2009 yılından itibaren kuvvetini artırarak gerilla savaşı taktığı ile müttefikleri ve özellikle Müslüman olmayanlara karşı saldırılar düzenlemektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA