SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Prostat Kanseri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler ve Tedavisi

Prostat Kanseri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler  ve Tedavisi
Bu haber 07 Kasım 2016 - 19:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Küçük ceviz büyüklüğünde olan ve spermleri taşıyan prostat bezinde görülen hastalığa prostat kanseri denilmektedir. Erkeklerin prostat bezinde görülen bu hastalık en sık görülen kanser türlerindendir. Prostat kanseri tedavisi için erken saptama çok önemlidir. Değişik türleri olduğu görülebilmektedir.

Bazı türlerinde prostat kanseri çok yavaş ilerlerken bazı türlerinde çok hızlı bir ilerleme kaydetmektedir. Bazen hiçbir belirti göstermeden de hastalık vücutta ilerlemektedir. Özellikle ailesinde bu hastalıkla ilgili geçmişi olanlar mutlaka prostat kanseri tedavisi için bir ürologdan randevu almalıdırlar. Erken teşhis sayesinde başarılı prostat kanseri tedavisi daha yüksek oranlardadır.

Prostat Kanseri Hastalığının Nedenleri?

Henüz tam olarak nedeninin bulunmaması ile birlikte risk taşıyan hastaların teşhisine daha çok önem verilmektedir. Anormal hale gelen prostat hücreleri hızla vücutta yayılarak dokuları yok etmekte ve tümör oluşumuna neden olmaktadır. Bu yayılım çoğu zaman diğer organlara da zarar vermektedir.

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Sıkıntılı bir şekilde idrar yapma, idrarda kan görülmesi, idrar yaparken ağrı olması, kemiklerde yaşanan ağrılar, rekta bölgede yaşanan rahatsızlıklar, bacaklarda şişme, idrar akımının yavaşlaması prostat kanserinin belirtileri arasındadır. Prostat kanseri tedavisi için bu belirtiler ile karşılaştığınızda mutlaka uzman hekime başvurmalısınız. Bu endişe verici ve rahatsızlık verici durumlar çok önemli belirtilerdir. Bazen kanser olmasa da idrar enfeksiyonu gibi sorunlarda olabilmektedir.

Prostat Kanseri Kimlerde Görülür?

Yaşla birlikte doğru orantılı olarak artış gösteren prostat kanseri 50 yaş ve üstünde daha çok görülmektedir. Bu nedenle prostat kanseri tedavisi için her yıl tarama testlerinden geçilmesi önerilmektedir. Siyah renge sahip erkeklerde beyazlara göre prostat kanseri olma riski daha yüksektir. Irksal olarak da bir risk faktörü bulunduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Obezite hastalığı olan erkeklerde de prostat kanserine yakalanma olasılığı yüksektir. Prostat kanseri tedavisi uygulanan kişiler daha önceden ailesinde bu hastalık olan kişilerdir.

Ailenizdeki erkeklerde bu hastalık varsa yakalanma riskiniz çok daha fazladır. Prostat kanseri tedavisi uygulanması için mutlaka hastanın hangi evrede olduğu tarama testleri ile incelenmektedir. Birinci evrede olan hastalarda tedavi daha kolay geçmektedir. Hastalığın evreleri ve vücutta yayılma derecesi tedavi edilme açısından büyük önem arz etmektedir. Detaylı bilgi için bizimle bu sayfadan http://www.prostatkanseridernegi.org iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA