SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Putin : “Lenin Rusya’nın Altına Bomba Yerleştirdi”

Putin : “Lenin Rusya’nın Altına Bomba Yerleştirdi”
Bu haber 22 Ocak 2016 - 8:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e göre Sovyetler Birliği’nin dağılmasının nedeninin Lenin olduğunu söyledi.

Rus gazetelerinden Russia Today’de yayınlanan habere göre, Bilim Ve Eğitim Konseyi’nde düzenlenen Lenin’in 92. ölüm yıldönümü anma törenine katılan Putin, burada yaptığı konuşmada Lenin’in SSCB’nin altına atom bombası koyduğunu söyledi. Toplantıda kendinden önce konuşma yapan Kurçatovsk Enstitüsü Başkanı Mihail Kovalchuk ise Lenin’in önemli bir düşünce akımını idarecisi olduğunu ve günümüzde özellikle eğitim alanında düşünce akımlarını yönetebilecek kuruluşlar bulunmasını önerdi. Toplantıda yaptığı konuşmasında Mihail Kovalchuk’a tepki gösteren Putin, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının nedeni olarak Lenin’in savunduğu düşünceler olduğunun altını çizdi.

 

“LENİN RUSYA’NIN ALTINA BOMBA YERLEŞTİRDİ”

 

Lenin’in Rusya’nın altına adeta bir bomba yerleştirdiği benzetmesinde bulunan Putin, düşünce akımını yönetmenin doğru bir şey olduğunu, fakat o düşüncenin doğru neticelerin elde edilmesini sağlaması gerektiğini vurguladı. Tam aksine Lenin’in savunduğu düşüncelerin ise SSCB’nin dağılmasına yol açtığını ifade etti. O dönemde de özerklik ve diğer birçok benzer fikirlerin olduğunu hatırlatan Putin, Rusya’nın o dönemde yapılan yanlış uygulamalar nedeniyle sarsıldığını ve bunun da çöküşe yol açtığını kaydetti. Lenin’in düşüncelerini benimseyenlere göre barışçıl bir devrime ihtiyaç olmadığını ve bunun da son derece sakıncalı sonuçlara yol açtığını belirtti.

 

Sovyetler Birliğinin kurucusu ve Rusya Komünist Partisi’nin ilk lideri olan Vladimir Lenin (1870-1924) ve adamları tarafından 24 Ekim 1917’de Bolşeviklerin iktidarı ele geçirmesiyle sosyalist devrim gerçekleşmiş ve Sovyetler Birliği’nin kurulması süreci başlamıştı.

 

Editör: Berk ARSLANTÜRK

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA