SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Putin Meslektaşlarından Yardım İstedi

Putin Meslektaşlarından Yardım İstedi
Bu haber 16 Ekim 2015 - 16:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Biz fırsat veremeyiz ki, Suriye’de savaşan ısıda üyeleri elde ettikleri tecrübeyi bizim ülkelerimizde uygulama etsinler”.

Bu açıklamaları BDT devlet başkanları Kazakistan’da yapılan toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin söyledi.

“Rusya’dan ve Bağımsız Devletler bilgisine (BDT) dahil olan ülkelerden yaklaşık yedi bin sivil ısıda terör yapılanması içinde çarpışıyor. Biz imkan vermemeliyiz ki, onlar bizim ölkələrimizə dönerler. Bu nedenle, uluslararası terorizime karşı savaşmak gerekir”.

Putin bildirib ki, Suriye’de teröristlere karşı mücadelede büyük başarılar elde edildi.

“Suriye’de önceden konuşlandırılmış hedeflere havadan ve denizden darbeler indirdi. Terrörlerin silah mühimmatları ve depoları yok edildi. Yüzlerce terörist öldürüldü. Bu nedenle büyük koalisyonlar oluşturarak ekstremistlere ve teröristlere karşı mücadeleyi destekliyoruz”, – diye Putin belirtti.
BDT Devlet Başkanları Toplantısı
Putin’in bu çıkışında hissedilen rahatsızlığa esaslar var. Çünkü bir süre önce Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokolsev açıklamasında bildirir ki, ülkesinden ısıda terör yapılanması içinde 1800 den fazla silahlı savaşıyor.

Açıklamada bildirilir ki, ısıda bünyesinde çarpışan silahlıların 8% -ni Rusya vatandaşları oluşturuyor.

Bu yılın Temmuz ayında terör örgütü Kuzey Kafkasya bölgesinde “Kafkas Emirliği’nin” bünyesinde “Kafkasya Bölgesi” kurduğunu ilan etmişti. Örgüt böylece ilk kez Kuzey Kafkasya’dan olan savaşçıları kendi saflarına kabul ettiklerini itiraf etmişlerdi.

İŞİD’in en güçlü komutanları Doku Umarov’un dostu Aslan Byutukayev ve Çeçen asıllı Gürcü Ömer El-Şişani lakabı ile tanınan Tarhan Batiraşvilidir. 2014 yılında Ömer El-Şişaninin savaşların birinde öldürüldüğü haberi yayıldı.
Kuzey Kafkasya
İŞİD’e tehlikesini hisseden Putin’in konuşmasında yeni müttefik bulma arayışı yer buluyor. Çünkü Putin “biz büyük koalisyonlar şekillenmesini, ekstremistlərə ve teröristlere karşı mücadeleyi destekliyoruz” dedi. Isıda-le mücadeleye en çok ihtiyacı olan bölgelerden biri de Orta Asya’dır.

Çünkü bir süre önce açıklanan rakamlara esaslanmıştır, Suriye’de “El-Nusra” terör gruplaşmasının sıralarına Özbekistan ve Tacikistan’dan yaklaşık 1500 kişi savaşçı katıldı. Yeni katılan savaşçılar artık gruplaşmaya sadakat yemini içtiler. “El-Nusra” hem Beşşar Esed rejimine karşı, hem de ısıda silahlılarına karşı mücadele eder.

Orta Asya cumhuriyetlerinde nüfusun ısıda-in düşüncelerine olumlu yaklaşımı ve etkin şekilde örgütün saflarına katılmasına gözlenir. Sosyoekonomik durumu düşük olan ülkelerde özellikle iş bulamayan vatandaşlar ısıda ve “El-Nusra” gibi terör örgütlerine qoşulurlar. Bunlar çoğunlukla ülkeden Rusya’da çalışmak adıyla çıkıyor, Rusya’dan ise Suriye veya Irak’a yollanır.

Bir süre önce Tacikistan özel servisinin eski başkanı Qulmurod Xalimov ısıda terör qruplaşmasına katıldı. Devlet kontrolünde çalışan bir kişinin teröristlere katılmasına Orta Asya’da büyük telaşa sebep oldu ve durumun ne kadar yoğun olduğunu ortaya koydu. Orta Asya’da diğer tehlike ise çocukların terör örgütlerine qoşulmasıdır.
Orta Asya’dan İŞİD’e katılan çocuklar
Diskrimansiya, adaletsizlik ve ağır çalışma koşullarına Merkezi Asya miqrantlarının ısıda-e katılmasına kendi video başvurusunda Qulmurod Xalimovda değindi. Qulmurod Xalimov kendi video başvurusunda yüzünü doğrudan bu miqrantlara tutup: “Rusya’da işleyerek siz kafirlerin kullarına çevrilirsiz.Cihad edin, ısıda ye bağlanma”. Bu ise bölge devletlerini rahatsız etmeye bilmez. Bu nedenle Rusya Devlet Başkanı teröre karşı mücadeleye yeni müttefikler dahil etmek istiyor.

Rusya üzerinden ısıda-e katılan silahıların çoğunlukla ülkenin en hassas bölgelerinden olan Kuzey Kafkasya’nın ve çevresindeki bölgelerin payına düşüyor. Yaşanan olaylar anda sakitliyin hüküm sürdüğü Kuzey Kafkasya’da yeni bir kargaşa oluşmasına neden olabilir. Çünkü 90’lı yılların başlarında Çeçenistan’da yaşanan savaşta dini ve etnik faktörler avantaj oluşturuyordu.

Şu anda ısıda bünyesinde savaşanların çoğunluğu dini idealogianın axasınca gidiyorlar. Rusya hükümeti her vecle ısıda-e katılmak için ülkeden çıkmak isteyen vatandaşlarının önlemek istiyor. Rusya ısıda-le mücadele için Suriye topraklarını birkaç gündür bombalıyor.

Ðÿñèìè açıklamalarda hava darbeleri sonucu silahlıların tuttukları bölgelerden geri çekildikleri belirtiliyor. Ama ekonomik durumu zor olan Rusya’nın mücadeleyi sonuna kadar götürebileceği soru altındadır. Buna göre de Putin konuşması sırasında “biz izin vermemeliyiz ki, onlar bizim ülkemize gitsinler” demekle yeni dayanak arayışında olduğunu ortaya koyuyor.
Orta Asya
Mücadele yapılsa da terörizm bölgenin sorunu olmaya devam etmektedir. Terörün güçlenmesi bölgede Rusya’nın, Orta Asya’nın sorunu olduğu kadar Azerbaycan’ın da sorunu olduğu muhtemeldir. Çünkü ülkemizden de ısıda silahlılarına katılan kişiler vardır. Milli Güvenlik Bakanlığı düzenli olarak militanlara katılan Azerbaycanlılara karşı operasyonlar gerçekleştirildi. Bu günde yasadışı silahlı birliklerde savaşan Azerbaycan vatandaşları tutuklandı.

Eylül ayının 22-de de Milli Güvenlik Bakanlığı (MTN) Suriye ve Irak’ta savaşlarda yer alan 5 kişiyi yakalamıştı. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin vatandaşları -Zaur Naib oğlu Haydarov, Elbrus Nurmemmed oğlu Ezizov, Vaqif Musa oğlu Talibov, Rufan Şerefeddin oğlu Ağcabəyov ve Elşen Aydın oğlu İsmayılov şüpheli şahıs kısmında tutularak soruşturmaya dahil edildikleri

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA