SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Rafların Kullanım Alanları

Rafların Kullanım Alanları
Bu haber 04 Mayıs 2016 - 15:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Her işletme ve depolama alanı için farklı açılardan yararı olan  raf sistemleri birbirinden değişik çeşitlere sahip kullanışlı malzemelerdir. Farklı büyüklük ve çeşitlerde olan bu ürürler temel olarak

  • Kolay sınıflandırma yapmak
  • Kolay ulaşım sağlamak
  • Genel düzen
  • Hızlı ulaşım
  • Ürün kontrolünü sağlamak gibi avantajlara sahiptir.

Kumaş ve Askılık Raflar

Askılık rafların en sık kullanıldığı alanlar tekstil depoları ve giyim mağazalarıdır. Çok sayıda malın dar alanda depolanması gerektiğinde askılık raflar büyük bir ihtiyacı karşılar. Yine çok sayıda kumaşı aynı alanda karışmadan istiflemek için bu sistemler size büyük kolaylık sağlar. Kumaş istif alanları diğer depolama alanlarına göre daha geniş ve derindir. Böylece paketli ve rulo şeklinde kumaşlar kolayca ayırt edilebilir.  Askılı raf sistemleriyse adından da anlaşılacağı üzere geniş ve katlı asma alanlarından oluşur. Bu sayede bir giyim mağazasında depolama alanında çok sayıda ürün bir arada rahatça bulunabilir. Özellikle büyük giyim satış mağazalarında çokça kullanımı görülebilir. Bu şekilde adeta farklı bir mağaza düzeni gibi askıları depo alanı olarak karışıklık yaşamadan kullanabilirsiniz.

Ağır Yük Raf Özellikleri

Bazı malzemeler insan gücünü aşan boyutlardadır ve bir araç yardımıyla kaldırılmalıdır.  Ağır yüklerin kullanıldığı bu depolarda raflar da oldukça karşı dayanıklı olmalıdır. Tersi durumda rafların hiçbir anlamı kalmaz. Dayanıklı malzemelerden üretilen ağır raf sistemi sayesinde yaklaşık 4500 kg ağırlığa kadar malzeme yükü taşıması mümkündür.  Ağır yük taşıma rafları paletlerle kullanılır.

Sırt Sırta Raflar

En sık kullanılan raf çeşididir. Malların olabildiğince az yer kaplayacak şekilde depolanmasını sağlayan sırt sırta raflar aynı modelden rafların sırt sırta dizilerek kullanımı şeklinde kuruludur.  Bu raf sisteminde FİFO, ya da diğer adıyla ilk giren ilk çıkar mantığına göre bir yerleşim düzeni oluşturulur. Ayrıca farklı birçok sektörde çok kullanılır.  Kolay sınıflandırma imkânı sağlaması yanında devasa alanlarda bile kolay kullanım sağlaması ile az yer kaplaması nedeniyle en çok tercih edilenlerdendir.  Kullanıcının isteğine göre sırt sırta raflar başka raflarla da kombin edilebilir.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA