Rusya yine saldırdı

Rusya, Suriye’nin Halep kentini bombaladı.

Rusya, Suriye’nin Halep kentini bombaladı. 7 kişi öldü, 20 kişide yaralandı. Ölen ve yaralıların arasında, kadın ve çocuklarında olduğu saldırıda, Rusya kontrolsüzce sivil merkezleri hedef aldı. Rus uçakları tarafından, sağlık binası ve Pazar yeri hedef alınarak, sivil gözetmeksizin düzenlenen saldırıda yaralananlar, vatandaşlar tarafından hastanelere taşındı.

Alınan bilgeler göre, Rus savaş uçakları, muhaliflerin kontrolündeki sivil alanları bombaladı. Rus savaş uçaklarının saldırısında, yerleşim merkezleri ağır hasarlar aldı. Birçok araç ve ev, kullanılmaz duruma geldi. Yıkılan ev enkazlarının altında, arama kurtarma çalışmaları yürütülüyor. Halep kentindeki aktivistlerden Ebu Ammar, Rusların okullardan sonra sağlık birimlerini de hedef aldığını belirterek, Rusya’nın amacının DEAŞ olmadığını söyledi. Geçtiğimiz aylarda da Ruslar, başka bölgelerdeki hastanelere saldırarak, kullanılmaz duruma getirmişti. Ruslar DEAŞ örgütünü hedef almak yerine, Suriyeli muhalifleri hedef alıyor.

 

Ruslar Suriye ye giderken, DEAŞ ‘la savaşacaklarını söylemelerine rağmen, Suriye’de oldukları süre boyunca, muhalif gruplara saldırarak, akıllarda soru işaretleri bıraktı.

 

RUSYA NEDEN SURİYE’DE?

 

Rusların muhaliflere saldırılarından anlaşılacağı gibi, Rusya’nın hedefinde DEAŞ terör örgütü yok. Ruslar Esad rejimine destek için Suriye’de. Rusların       Esad rejimine destek vermelerindeki amaç ise, Ortadoğu’daki Rus etkisini artırmak ve Akdeniz’de askeri üstünlük kurmak. Özellikle ABD’nin son yıllarda, eski Sovyetler ülkelerinde Ruslara karşı kurduğu üstünlük ve bu ülkeleri batıya yakınlaştırması, Rusları uzun süredir rahatsız ediyordu. Yine ABD’nin bu ülkelere NATO’yu da sokması, ortak tatbikatlar düzenlemesi, Ruslar için kabul edilemez bir durumdu. 2008 de, Gürcü NATO yakınlaşması ve Polonya’ya yerleştirilen NATO’nun füze rampaları hesaplaşması, yine 2008 yılında Rusya Gürcistan’a saldırarak, ABD ile Gürcistan üzerinden hesaplaştı. Hatırlanacağı gibi, kuzey Osetya ve Abhazya bölgesi Gürcistan’dan koparıldı. Yine Ukrayna hesaplaşması, Kırım üzerinden yapıldı. Şimdide Rusya, batı ile yeni bir hesaplaşmaya girerek, ABD’ye meydan okuyor. Rusya uçaklarını Suriye’ye, yani Batının istemediği Esad rejimine yardıma göndererek, ABD ile hesaplaşmak istiyor. NATO ve ABD’nin Akdeniz’de savaş gemisi bulundurması, İncirliğe koalisyon güçlerinin yerleşmesi, yani petrol bölgelerine yakınlaşması, Rusya’yı rahatsız etti. Rusya, yeni petrol bölgelerinin açılmasını istemiyor. Daha doğrusu Rusya, batının enerji tedarikçisinin sadece kendisinin olmasını istiyor. DEAŞ ve Esad rejiminden doğan karışıklık da bu sebepten dolayı, en çok da Rusya’ya yarıyor. Rusya aynı zamanda bu bölgede, ABD ile hesaplaşıyor. ABD’nin kendi arka bahçesine bu denli yanaşması, Rusya’yı da Esad rejimi tarafında olmaya mecbur kılıyor. Aynı zamanda Rusya Akdeniz’de asker bulundurarak, çok önemli bir stratejik konum edinmiş oluyor. Fakat bu hesaplaşmalardan en çok zarar görenler ise, maalesef ki sivil halk oluyor. İki süper gücün hesaplaşması arasında kalan sivil halk, yerinden yurdundan ve en kötüsü de, canından oluyor. Suriye’de düzenin kurulması biraz zor görünse de, Esad rejiminin yıkılması ile hızla iyileşme süreci başlayacaktır.

 

Editör:Dilara BOZAN

admin

Ben Harun Güçlü 1988 Trabzon akçaabat doğumluyum küçük yaşlarımdan beri araştırmacı ve bilgi paylaşımcı bir insandım, tek hedefim habercilikte doruğa ulaşmak

Bir Cevap Yazın