SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Sigara içmeyince akciğer kanseri %90 oranında önleniyor

Sigara içmeyince akciğer kanseri %90 oranında önleniyor
Bu haber 30 Nisan 2016 - 7:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Dünyada, ölümlere neden olan hastalıklardan dördünün göğüs hastalıklarından kaynaklandığını belirten Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı…
Haber:Dilara BOZAN
Dünyada, ölümlere neden olan hastalıklardan dördünün göğüs hastalıklarından kaynaklandığını belirten Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, akciğer ve solunum yolunda meydana gelebilecek bir rahatsızlığın hayati önem taşıdığını vurguladı.
Antalya Belek’te düzenlenen Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi’nde konuşan Özlü, Türkiye’de her dört evden birinde astımlı biri olduğunun, eğer kişide öksürük varsa nedeninin mutlaka araştırılmasının, geçiştirilmemesinin önemine değindi.
ÖKSÜRÜK 3 HAFTAYI GEÇİNCE SORUN VAR DEMEKTİR
Prof. Dr. Özlü, ‘’Astım önemli bir hastalık. Kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor. Günümüzde astım tedavi edilebiliyor. Normal insanlar gibi hayatlarına devam edebiliyorlar. Ancak bazı hastalar bu imkanlara ulaşamadığı için yaşam kaliteleri düşüyor’’ diye konuştu.
Kişide başlayan bir öksürüğün mutlaka önemsenmesi gerektiğinin altını çizen Özlü, ‘’Öksürük vücudun alarmıdır. Öksürük 3 haftayı geçtiğinde sorun var demektir. Toplumuzda öksürük olduğunda hemen öksürük şurubu alınır ve kullanılır. Bu yanlış bir tutumdur. Öksürüğün kaynağının araştırılması gerekmektedir’’ ifadesini kullandı.
KANSERLİ HASTALAR İLERİ EVREDE GELİYORLAR
Tıpta en büyük öldürücü nedenin sigara olduğunu söyleyen Prof. Özlü, ‘’Dünyada sigara yüzünden 6 saniyede bir insan ölüyor. İnsanlar 30 yıl sigara içiyorlar sonra kanser olup ölüyorlar yahut sakat kalıyorlar. Para vererek hastalık sahibi oluyorlar. Sigara içilmediği takdirde akciğer kanserinin %90 önüne geçilebiliyor’’ diyerek sözlerini tamamladı.
Bir yılda 30.000 akciğer kanseri vakasının görüldüğünü ancak bunların %15’inin hayatta kalabildiğini belirten Akciğer Kanserleri Derneği Genel Sekreteri Dr. Murat Kıyık, ‘’Akciğer kanserinde kadın ve erkek ölümlerinde ilk sıradayız. Hastalar önemsemediği için sorun ilerde evrede iken hastaneye geliyorlar. Sigara içmemek gerekiyor. Yılda 25.000 kişi akciğer kanserinde ölüyor. Erken evre çok önemli, gelen hastaların neredeyse %85’i ileri evrede geliyorlar’’ şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA