SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Sular çekildi mezarlar ortaya çıktı

Bu biyografi 23 Kasım 2016 - 11:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Sular çekildi mezarlar ortaya çıktı

Adana ilinde yaşanan bu olay oldukça ilgi çekti. 1956 yılında inşa edilen Seyhan Nehri Barajı inşa edildiği günden bu yana oldukça fazla su tuttu. Su tutmaya başlayınca da Topalak Mahallesi denilen bir yer su tutulması nedeniyle sular altında kaldı. Mahalle su altında kalınca ancak 60 yıl sonra kuraklık nedeniyle her şeyin ortaya çıkmasından dolayı ilginç görüntüler ortaya çıktı.

Sular çekildi mazarlar ortaya çıktı

Seyhan Nehri üzerine 1956 yılında inşa edilen Seyhan Barajı’nın su tutmaya başlamasıyla birlikte merkez Çukurova İlçesi’ne bağlı Topalak Mahallesi mezarlığı da su altında kaldı. Ancak son dönemdeki kuraklığa bağlı olarak tarımsal sulama için DSİ’ye ait sulama kanallarına su verilince göldeki su azaldı.

 

Seyhan Baraj Gölü’nde su yaklaşık 2 metre çekildi. Topalak Mahallesi’nin daha önce su altında kalan mezarlığı da ortaya çıktı. Gün yüzüne çıkan mezar taşlarının üzerindeki yazıların yosunlarla kaplanıp, görünmez hale geldiği gözlendi. Mezarlığın ortaya çıkmasıyla birlikte Topalak Mahallesi sakinleri de yakınlarına ait olan mezar taşlarının başında dua etti.

Sular çekildi mazarlar ortaya çıktı
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA