SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi
Zaim Güngör

TÜRKİYE’DE ENDÜSTRİ VE ENDÜSTRİYİ GELİŞTİRME YOLLARI

TÜRKİYE’DE ENDÜSTRİ VE ENDÜSTRİYİ GELİŞTİRME YOLLARI
Bu haber 12 Haziran 2016 - 12:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Türkiye, jeopolitik ve coğrafik konumu açısından verimli topraklar üzerinde kurulmuş olup, bu zamana kadar yüzlerce medeniyete ev sahibi olmuştur. Gerek kıtasal bazda Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir yapımızın olması, ticaret yolları üzerinde ve hem kara hem de deniz ticareti yaparak transit ticaret yoluyla da fayda sağlamamız; gerek ise de ılıman iklim kuşağına sahip olmamız ve dört mevsimi yaşayan şanslı bir ülke olmamız, ülkemizin en büyük artılarındandır. Tabi ki; buna bağlı olarak da ülkemiz; çeşitli sanayi ürünlerinin ve endüstri kollarının oluşumuna imkân sağlar.

Ülkemizde ham madde olanağı oldukça fazladır. Verimli bir iklime ve toprağa sahip olduğumuz için kendi ham maddemizi kendimiz üretip, dış ülkelere ihracat yolu ile ürün fazlasını satarak, ülke olarak gelir kazanmaktayız. Bu da Türkiye’de endüstrinin geleceği için bir artı olmasının yanında, ülkemiz adına kazanç sağlanması için de çok önemlidir. Türkiye’deki endüstrinin gelişimi ve gelişen endüstriden daha fazla kar sağlama olanağımızın artması için endüstri mühendislerine çok iş düşmektedir.

ENDÜSTRİ NEDİR?

Çünkü bu mühendisler; ellerindeki malzemeleri, enerjiyi ve zamanı en yüksek verimde kullanmaya özen gösterirler. Ayrıca ellerinde olan üründen hem tasarruf edip hem de verimi yükseltmek için çalışırlar. Çalıştıkları yerde üretimi arttırmak için bir takım planlamalar ve hesaplar yaparlar. Bu işi yaparken ise sadece üründen alacağı verim oranının haricinde, kullanılan makinelerin bu işte verimi yükseltmeye yetecek düzeyde olup olmadığını da analiz ederler.

Ayrıca kullanılan makinelerin ve üretim şeklinin çevreye ya da insana zarar vermeyecek olmasına da dikkat ederler. Ürünlerin gerekli yerlere teslimiyeti için dakik çalışırlar. Gidecek olan ürünlerin bozulmaması ve zamandan da kar sağlayabilmek için. Ürünün nereye, ne zaman, nasıl ve hangi koşullar altında gideceğine kafa yorarlar.

Bunların haricinde tabiki bir ürünün üretimi sırasında o ürüne olan ihtiyacı, talebi göz önünde bulundururlar. Bu sayede zamandan ve enerjiden tasarruf etmiş olunur. Görüldüğü üzere; Türkiye’de endüstrinin geleceği bu saymış olduğum nedenlere bağlıdır. Planlı çalışma, ihtiyaca göre üretim, bu konuda iyi eğitilmiş mühendisler vb. İleri üretim tekniklerini merak ediyorsanız ziyaret edin.

ENDÜSTRİDE SANAYİ

Sanayimizi geliştirirsek, endüstrimiz de buna bağlı olarak gelişecek ve büyüyecektir. Çünkü endüstri ve sanayi kollarının gelişimi bir ülke için her şey demektir. Bu bizim ülkemiz için düşünüldüğünde de bizde ön plana çıkan endüstri kolları; besin endüstrisi, kimya endüstrisi, maden endüstrisi, madeni eşya ve makine endüstrisi, dokuma deri ve giyim endüstrisi ve de orman ürünleri endüstrisi alanlarından oluşmaktadır.

Endüstri alanında da en gelişmiş iki bölgemiz Marmara ve ege bölgeleridir. Bu bölgeler Türkiye’de endüstrinin geleceği için bir kazanç durumundadır. Ülkemizdeki bu kazanç kollarını ne kadar geliştirirsek; sanayimizin ve endüstrimizin geleceği de o kadar parlak olacaktır. En son gelişmeler ile ilgili http://geturkiyeblog.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA