SON DAKİKA

Hitonhaber – Doğru ve Tarafsız haberin adresi

Ukrayna’da koalisyon hükümeti çatırdıyor

Ukrayna’da koalisyon hükümeti çatırdıyor
Bu haber 01 Nisan 2016 - 14:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Ukrayna’da iktidarda bulunan koalisyon hükumetinin en büyük ortağı konumunda bulunan ve Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından kurulan Petro Poroşenko Bloğu, hükumet içerisindeki üyeliğini askıya aldı.

Haber:Berk ARSLANTÜRK

 

Petro Poroşenko Bloğu tarafından yapılan bildirimde Ukrayna’da yeni bir başbakan seçilesiye kadar partinin koalisyon hükümetindeki ortaklığının askıya alındığı açıklandı. Parti tarafından yapılan yazılı açıklamada ayrıca Parlamento Başkanı Volodimir Groysman’ın da başbakan adayı olarak destekleneceği belirtildi.

 

2014 yılı sonunda Ukrayna’da Batı yanlısı 5 partinin bir araya gelmesiyle koalisyon hükümeti kurulmuş ve başbakanlığa Halk Cephesi Başkanı Arseniy Yatsenyuk seçilmişti. Fakat Cumhurbaşkanıyla Başbakanın arasının açılmasından sonra Başbakan Arseniy Yatsenyuk’un kamuoyu desteğinin %1’e kadar gerilemesi üzerine başbakanın görevden alınması gündeme getirilmişti. 2015 Eylül ayında ise, Radikal Parti’nin koalisyondan çıkmasının ardından 2016 Şubat ayında da Öz Yardım Partisi ve Anavatan Partisi koalisyondan ayrıldıklarını açıkladılar. Uluslararası alanda Ukrayna’yı destekleyen ABD yönetimi ise, Ukrayna yönetiminden erken seçimlerden kesinlikle uzak durma çağrısında bulunduğu ve yeni kurulacak koalisyonun parlamentoda mevcut olan partilerden kurulması gerektiğini söylediği aktarıldı.

 

Partisinin başbakanlığa aday gösterdiği Parlamento Başkanı Volodimir Groysman ise, Petro Poroşenko’nun çevresindeki en yakın isimlerden biri olarak tanınıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA